Reklama

Fabryka Pojazdów Szynowych dostanie gigantyczne dofinansowanie na nowe projekty

Ostatni wyprodukowany przez FPS tramwaj 118N Puma /  | fot. mat. prasowe FPS
Ostatni wyprodukowany przez FPS tramwaj 118N Puma / | fot. mat. prasowe FPS

W ostatnich latach poznańska Fabryk Pojazdów Szynowych zajmowała się głównie modernizacją wagonów i elektrycznych zespołów trakcyjnych, ale włodarze firmy chcieliby to zmienić i zaoferować na rynku nowe pojazdy. Może się to udać dzięki dofinansowaniu z programu Innotabor.

Pod koniec listopada informowaliśmy, że Fabryka Pojazdów Szynowych oraz Solaris walczą o dofinansowanie prac badawczych z programu Innotabor, który prowadzony jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innotabor skierowany jest do producentów taboru szynowego, a na wnioskodawców czeka 196 mln złotych. Program rozpoczął się w sierpniu, a w listopadzie NCBiR ogłosił listę czternastu projektów, które trafiły do oceny merytorycznej. Na liście zakwalifikowanych znalazły się trzy projekty przygotowane przez FPS oraz jeden Solarisa.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Ostatecznie zaakceptowanych zostało trzynaście wniosków na kwotę 156,7 mln złotych. Wśród tych projektów są wszystkie projekty złożone przez poznańskie firmy, a FPS jest jednym z największych beneficjentów programu. Legendarny poznański producent taboru otrzyma blisko 40 mln złotych, które przeznaczone będą na opracowanie tramwaju nowej generacji ze 100% niską podłogą, dwuczłonowego autobusu szynowego oraz spalinowego zespołu trakcyjnego do obsługi ruchu dalekobieżnego.

Tramwaj nowej generacji chce też zbudować Solaris, który otrzyma dofinansowanie w kwocie blisko 10,3mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
88.39 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro