Reklama

Poznań: będzie można wejść z psem do parku i obiektów użyteczności publicznej

Regulaminy trzeba będzie zmienić | fot. Bohdan

Od lutego każdy będzie mógł wybrać się na spacer z czworonogiem do poznańskich parków bez ryzyka otrzymania mandatu. Ale psy będą mogły też wchodzić do budynków użyteczności publicznej czy na place zabaw.

Dwóch mieszkańców naszego miasta zapisy uchwały o utrzymaniu porządku i czystości w Poznaniu oburzyły tak bardzo, że zaskarżyli ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodziło o kwestię wyprowadzania psów na terenie niektórych parków. W Poznaniu jest to zabronione zgodnie z uchwałą Rady Miasta i można za to dostać mandat. W grudniu sąd uznał, że radni nie mają prawa, by formułować zakazy dotyczące chociażby wprowadzania psów do parków czy budynków użyteczności publicznej. Część zapisów z uchwały więc uchylono.

Wyrok trafił do poznańskiego magistratu. Miasto mogło się od niego odwołać. Czas na to upłynie 30 stycznia. Dziś Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania poinformował, że podjął decyzję o tym, by nie wnieść skargi kasacyjnej od wyroku WSA. Oznacza to, że od lutego posiadacze psów będą mogli w Poznaniu wchodzić ze swoimi czworonogami nie tylko do parków, ale też na place zabaw czy do urzędów. Właściciele muszą jednak pamiętać o tym, że psy muszą być na smyczy, a rasy uznawane za niebezpieczne muszą mieć kaganiec. - Poleciłem też podległemu mi wydziałowi stworzenie nowych przepisów przyjaznych czworonogom i ułatwiających poruszanie się z naszymi pociechami w przestrzeni publicznej. Już niedługo sam będę wpadał do pracy ze swoim psiakiem - uprzedzam by nie było wielkiego zdziwienia - zapowiada Lewandowski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
7.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro