Reklama
Reklama

Pijana urodziła dziecko. Miało 1,7 promila alkoholu. Wyrok w zawieszeniu?

Benjamin Earwicker | fot. freeimages.com

W sierpniu pisaliśmy o 32-latce z Ostrowa Wielkopolskiego, która mając 3,5 promila alkoholu urodziła dziecko. Maluch miał 1,7 promila alkoholu we krwi. Sprawą zajęła się prokuratura. Kobieta przyznała się do winy i prosi o wymierzenie jej kary roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

W grudniu prokuratura skierowała do sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej kary wobec mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego. - Wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi opieki w okresie prenatalnym, w tym w dzień przedwcześnie rozpoczętego porodu jak i w okresie bezpośrednio po porodzie, z racji realnego działania toksycznego spożywanego przez siebie alkoholu etylowego naraziła noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Grozi za to do 5 lat więzienia.

Z materiału dowodowego wynika, że kobieta przed porodem, a także tuż po nim, spożywała wódkę i piwo. Dziecko urodziła będąc sama w mieszkaniu. Gdy postronne osoby wezwały na miejsce służby medyczne, kobieta była pijana - miała 3,5 promila alkoholu we krwi. - W organizmie dziecka lekarze oddziału neonatologii ostrowskiego szpitala, do których trafiła dziewczynka, stwierdzili w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych zawartość alkoholu w stężeniu 1,7 promila - dodaje.

Kobietę pozbawiono praw rodzicielskich wobec najmłodszego dziecka. Jej starsze dzieci (dwoje) wychowują się w rodzinie zastępczej. - Oskarżona przyznała się do popełnienia zarzuconego jej czynu i złożyła wniosek o orzeczenie wobec niej za wskazane przestępstwo kary 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby, w trakcie której poddana będzie dozorowi kuratora sądowego, ponadto wobec w/w nałożony został obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu - kończy.

Sąd rozpozna teraz sprawę na posiedzeniu i może uwzględnić zaakceptowaną przez prokuraturę propozycję.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro