Reklama
Reklama

Wielkopolska policja podsumowała 2016 rok: spada liczba przestępstw

fot. policja
fot. policja

Specjalna odprawa służbowa z udziałem wojewody odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Policjanci podsumowali miniony rok oraz wskazali priorytety na 2017 rok.

Dwudniowa odprawa odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Wziął w niej udział komendant wielkopolskiej policji nadinsp. Tomasz Trawiński oraz przedstawiciel Komendy Głównej Policji, wojewoda wielkopolski oraz przedstawiciele prokurator -W minionym roku policjanci odnotowali spadek liczby przestępstw. Miało to znaczący wpływ na spadek liczby wszczętych postępowań przygotowawczych. Było ich mniej o ponad 5600 niż dwa lata temu. Ogólna wykrywalność przestępstw w 2016 roku wyniosła 72,4 procent i utrzymuje się na podobnym poziomie co w 2015 roku. Mniejszą liczbę czynów odnotowano we wszystkich kategoriach przestępstw: kradzieżach, rozbojach, bójkach i pobiciach, włamaniach, uszkodzeniach mienia, oraz kradzieżach samochodów - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Nadal problemem jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym -Policjanci ruchu drogowego odnotowali 2301 wypadków w których 249 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 2666 osób. Podczas służby policjanci przeprowadzili ponad milion kontroli stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymali 11389 nietrzeźwych. Funkcjonariusze zatrzymali także 7769 praw jazdy, w tym 3190 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym - mówi Borowiak. Poprawa bezpieczeństwa w tym zakresie jest priorytetem policjantów w rozpoczynającym się roku.

2016 rok to także wiele inwestycji -Przeprowadzono wiele inwestycji i remontów, na które przeznaczono ponad 14 mln złotych. Do użytku oddano budynki KPP w Jarocinie i Gnieźnie, KP w Pniewach. Reaktywowano Posterunki Policji w Godzieszach, Nowym Mieście n. Wartą, Blizanowie, Liskowie, Drawsku, Lubaszu. Oprócz tych inwestycji przeprowadzono szereg remontów budynków i pomieszczeń służbowych w wielu komendach miejskich i powiatowych na terenie województwa. Zostały rozpoczęte także modernizacje obiektów w tym o wielomilionowej wartości KP Poznań Stare Miasto. Dla wielkopolskich jednostek Policji zakupiono 125 nowych radiowozów oraz nowoczesną łódź patrolową - wylicza Borowiak.

W tej chwili w szeregach wielkopolskiej policji służy 8150 funkcjonariuszy oraz 1556 pracowników. W minionym roku do służby przyjęto 427 policjantów i policjantek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro