Reklama
Reklama

Smog również w Poznaniu: przekroczona norma, ale darmowej komunikacji miejskiej nie ma

W wielu miastach Polski od kilku dni przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Wszystko przez mróz, który sprawił, że wielu mieszkańców włożyło do swoich pieców przedmioty, które nie powinny tam trafić. W Krakowie i Warszawie powietrze jest tak złej jakości, że wprowadzono dziś bezpłatną komunikację miejską. W Poznaniu także przekroczona jest norma stężenia pyłu PM10, ale darmowej komunikacji nie będzie.

W Krakowie "promocja" dotyczy tylko kierowców (muszą okazać dowód rejestracyjny), a w Warszawie bezpłatnie z autobusów i tramwajów mogą korzystać wszyscy. W niedzielę w stolicy naszego kraju normy związane ze stężeniem pyłu PM10 były przekroczone o ponad 500%, a pyłu PM2,5 o blisko 800%. Podobnie było w Krakowie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W Poznaniu sytuacja w tej chwili jest lepsza, ale w nocy aplikacje służące do odczytu danych o zanieczyszczeniu powietrza wskazywały, że przy ul. Dąbrowskiego w niektórych godzinach norma stężenia pyłu PM10 była przekroczona o 650%, choć trzeba pamiętać, że norma dotyczy doby, a nie godziny.

Oficjalny komunikat już wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. - W dniu 08.01.2017 r. na stacji w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego zostało odnotowane przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśrednienia 24 godziny. Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenia mogą utrzymywać się w dniu dzisiejszym, tj. 09 stycznia - czytamy. W sobotę przekroczenie dotyczyło nie tylko stacji przy ul. Dąbrowskiego, ale też na Polance.

W Poznaniu obecnie nie planuje się wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniach, gdy normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza są przekraczane.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10, a także pyłu PM2,5, wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
68.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro