Reklama
Reklama

W Muzeum Archeologicznym trwa wystawa, na której można zobaczyć skarby ze Starego Rynku

Grosz Praski | fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Grosz Praski | fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Badania archeologiczne na Starym Rynku prowadzono w 2015 roku. Teraz odnalezione artefakty można oglądać w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się z końcem kwietna 2015 roku i trwały kilka miesięcy. Teren wykopalisk ogrodzono płotem, ale możliwe było "podglądnie" prac archeologów, którzy byli tam codziennie. Prace prowadzono w kilku lokalizacjach w ramach przygotowań do rewitalizacji płyty rynku.

Regularnie na naszym portalu pisaliśmy o skarbach znalezionych przez archeologów. Za każdym razem doniesienia cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników. Od grudnia każdy chętny może zobaczyć na własne oczy to, co pokazywaliśmy na zdjęciach. W Muzeum Archeologicznym trwa wystawa "234 metry kwadratowe Poznania", na której prezentowane są eksponaty znalezione na Starym Rynku -Wśród znalezionych skarbów zwiadzający zobaczą numizmatyczne rewelacje w postaci beznapisowych Denarów Władysława Łokietka. Interesujące mogą okazać się relikty dawnych gier towarzyskich kostki do gry, pionki i żetony. Nie zabraknie przedmiotów związanych z kultem jak plakietka pielgrzymia datowana na 2 poł. XIII i początek XIV wieku. Do zabytków o szczególnej randze należy unikatowy w skali europejskiej diadem turniejowy będący przejawem elitarnej kultury rycerskiej pochodzący z końca XIII lub początku XIV wieku - zachęcali przed otwarciem wystawy archeolodzy.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro