Reklama

MSWiA zlikwidowało Piekło, Syberię i Wygwizdów, a cztery miejscowości otrzymały status miasta

fot. Google Street View

1 stycznia weszły w życie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nazw urzędowych oraz nadania praw miejskich.

Zmiany wprowadzono na podstawie wniosków złożonych przez rady gmin i dotyczą 194 nazw. Część zmian dotyczy miejscowości położonych w Wielkopolsce. Nowe Kopydłowo zmieni nazwę na Kopydłowo Nowe, a Nowa Gogolina na Gogolina Nowa. Szmezdrowo w powiecie rawickim jest od 1 stycznia Szemzdrowem. Kilkadziesiąt nazw zostało całkowicie wymazanych z mapy Polski. Zniknęło między innymi Wygwizdowo w powiecie radomszczańskim, Piekło w powiecie staszowskim oraz Syberia w powiecie piotrkowskim.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Tego samego dnia prawa miejskie zyskały cztery miejscowości. Wśród nich jest wielkopolski Opatówek -Prawa miejskie otrzymały Morawica w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim, Opatówek w powiecie kaliskim w Wielkopolsce, Mielno w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim, a także Rejowiec w powiecie chełmskim w województwie lubelskim - informuje MSWiA i dodaje -Uzyskanie statusu miasta oznacza nie tylko zmiany wizerunkowe i większy prestiż. Może przynieść miejscowości także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Status miasta otwiera też drogę do zawarcia porozumień partnerskich z miastami zagranicznymi tzw. miasta bliźniacze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
16.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro