Reklama
Reklama

Zmiany w 500 plus? Minister Rafalska zapowiada przegląd

fot. PAP/Jacek Turczyk
fot. PAP/Jacek Turczyk

- Do końca marca przedstawimy roczną ocenę programu 500 plus - zapowiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przedstawicielka rządu była gościem programu "Kwadrans polityczny" w TVP1. Była tam pytana m.in. o rzekome przekupywanie wyborców programem 500 plus. - Taką politykę od dawna, z dobrym skutkiem, prowadzi np. Francja, wypłacająca zasiłki na poziomie 190 euro. Do tego Niemcy, Wielka Brytania i jeszcze kilka innych krajów - oceniła.
Wkrótce rząd przyjrzy się swojemu sztandarowemu programowi. Według Rafalskiej nie ma jednak ryzyka np. jego zawieszenia. - Do końca marca przedstawimy roczną ocenę. Nie zamierzamy wprowadzać kluczowych zmian, na przykład dotyczących kryterium dochodowego przy pierwszym dziecku czy wysokości świadczenia - zapewniła minister. - Mówiąc o przeglądzie mamy na myśli ocenę całego systemu świadczeń rodzinnych i transferów socjalnych - dodała.
Przeciwnicy programu twierdzą, że wiele rodzin zamiast na dzieci przeznacza otrzymywane pieniądze np. na alkohol. - To marginalny problem. Zamiana na pomoc rzeczową dotyczy średnio 600 osób miesięcznie - stwierdziła minister.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro