Reklama
Reklama

Poznań walczy o unijne dotacje na inwestycje w transport publiczny. Najwięcej potrzeba na projekt budowy trasy tramwajowej na Naramowice

fot. UMP

W ramach Działania 6.1 "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiIŚ) na lata 2014-2020 Poznań ubiega się niemal o 328 mln zł. Wnioski o dotacje na inwestycje w transport publiczny zgodnie z założeniami zostały złożone Centrum Unijnych Projektów Transportowych 30 grudnia.

Zgodnie z założeniami 30 grudnia w Centrum Unijnych Projektów Transportowych złożone zostały wnioski o dotacje na inwestycje w transport publiczny o łącznej wartości niemal 328 mln zł. Wnioski dotyczą sześciu planowanych inwestycji. Największą dotację - ponad 109 mln zł miasto chce uzyskać na projekt "Budowa trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic w Poznaniu".

Kolejne niemal 104,5 mln zł to łączna kwota dofinansowania o jaką ubiega się Poznań na realizację dwóch etapów "Programu Centrum". Na realizację pierwszego etapu, polegającego na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach: Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowej, chce pozyskać z unijnej kasy 45,42 mln zł. Na etap drugi, na który składa się budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka, miasto stara się o dofinansowanie przekraczające 59 mln zł - informuje Jacek Łakomy z biura prasowego UMP.

Miasto ubiega się również o 60 mln zł na planowaną przebudowę trasy tramwajowej poprowadzonej ul. Kórnicką, os. Lecha do ronda Żegrze wraz z budową odcinka trasy od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej. A także po 27,25 mln zł na dwie kolejne inwestycje - o przebudowa trasy tramwajowej w ul. Dąbrowskiego oraz przebudowa torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r.

Również w piątek do CUTP trafił wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o., które stara się o dofinansowanie projektu "Zakup nowoczesnego, niskopodłogowego taboru tramwajowego". Wartość to 50 mln zł.

Mamy nadzieję, że ocena złożonych wniosków przebiegnie sprawnie i zakończy się wynikiem pozytywnym, co umożliwi podpisanie umów o dofinansowanie wszystkich projektów, a tym samym pozwoli na podjęcie ich rzeczowej realizacji - mówi Jan Gosiewski, zastępca dyrektora ds. strategii i projektów Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro