Reklama
Reklama

Były skłot przy Starym Rynku: w 2017 może rozpocząć się remont!

fot. Jędrzej Gerwel
fot. Jędrzej Gerwel

Na przełomie września i października 2015 roku anarchiści opuścili skłot przy Starym Rynku, przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Paderewskiego. Do dziś jednak w obiekcie nic się nie dzieje i straszy on swoim wyglądem. Jak udało nam się dowiedzieć, jest szansa, że w przyszłym roku rozpocznie się remont.

Anarchiści przejęli budynek stojący u zbiegu ulic Szkolnej i Paderewskiego, tuż przy Starym Rynku w 2013 roku. W międzyczasie, wiosną 2014 roku, zmienił się właściciel obiektu. Obecnie jest to spółka Paderewski. Długo negocjowała z anarchistami kwestię opuszczenia przez nich budynku. Zapewnienia, że rozmowy są bliskie zakończenia, słyszeliśmy miesiącami, a w tej kwestii nic się nie zmieniało. Budynek natomiast, znajdujący się tuż przy Starym Rynku, nie stanowił właściwej wizytówki Poznania.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


We wrześniu 2015 roku strony osiągnęły kompromis. Właściciel obiektu przekazał Wielkopolskiemu Stowarzyszeniu Lokatorów 125 tysięcy złotych w zamian za opuszczenie kamienicy przez anarchistów. To darowizna. Takie rozwiązanie było szeroko komentowane przez poznaniaków.

Umowy dotrzymano - 1 października 2015 roku budynek był już pusty. Najpierw konieczne było tu przeprowadzenie prac zabezpieczających - obiekt jest bowiem w kiepskim stanie technicznym. Nadzór budowlany nakazał wykonanie pewnych inwestycji, co już zrobiono. Poznaniacy zastanawiają się jednak kiedy kamienica mogłaby przestać szpecić Stare Miasto.

Jak udało nam się ustalić, prace remontowe mogą się rozpocząć w budynku w 2017 roku. - Choć nie widać, aby coś się tu działo, cały czas załatwiane są formalności związane z przyszłością tego obiektu - mówi Przemysław Woźny ze spółki Paderewski Poznań, która jest właścicielem kamienicy. - Trwają ustalenia z miastem w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego, a także rozmowy z konserwatorem zabytków. Dopiero po ich zakończeniu przygotowany zostanie projekt, a następnie będziemy mogli starać się o niezbędne zgody na rozpoczęcie prac - dodaje.

W kamienicy ma się mieścić hotel. - Znajdzie się tu również restauracja. W tym względzie nic się nie zmienia. Jeśli udałoby się rozpocząć prace w drugiej połowie 2017 roku to myślę, że rok 2019 jest realnym terminem ukończenia inwestycji - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro