Reklama
Reklama

Coraz mniej soli na poznańskich ulicach

fot. Wojtek
fot. Wojtek

Sól jest stosunkowo tanim i skutecznym środkiem używanym przy walce ze śniegiem i lodem, ale negatywnie wpływa na środowisko i elementy infrastruktury drogowej. Poznański ZDM od lat stara się eliminować sól ze swoich działań.

Sól na polskich drogach obecna jest od lat. Od lat wiadomo też, że ma ona negatywny wpływ na otoczenie dróg -Niestety przez takie działanie obumierają drzewa, krzewy. O tym jak mocno wpływa ona na otoczenie może świadczyć fakt, że latem Zarząd Dróg Miejskich musiał wyremontować schody znajdujące się przy ul. Dworcowej. Ich konstrukcja była bardzo skorodowana - wyjaśnia ZDM.

Poznańscy drogowcy od kilku lat starają się eliminować sól ze swojego arsenału środków. Podejmowane są też działania, które mają zminimalizować wpływ soli na otoczenie - ZDM jako pierwszy w Polsce zaczął wzdłuż ulic montować specjalne maty. Mają one chronić podłoże i rośliny, zwłaszcza te z nowych nasadzeń, najbardziej narażonych na działanie toksycznego aerozolu solnego i błota pośniegowego, powodującego oparzenia pędów i zamieranie roślin. Osłony można zobaczyć szczególnie przy najważniejszych arteriach komunikacyjnych, na których ze względów bezpieczeństwa nie można zrezygnować ze stosowania soli - wyjaśnia ZDM.

W poprzednim sezonie ZDM zużył 1,5 tysiąca ton soli. W 2010 roku było to prawie 7,5 tysiąca ton.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro