Reklama

Pomnik Wdzięczności: "tak czy owak powstanie. Nawet jeżeli będzie trzeba przeczekać obecnego prezydenta"

We wtorek w Poznaniu odbywały się uroczystości związane z 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Swoją uroczystość zorganizował Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Przy figurze Jezusa Chrystusa na Jeżycach złożono kwiaty i przypomniano, że to prezydent Jaśkowiak może zezwolić na ustawienie pomnika przy ul. Jana Pawła II.

Przy okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności spotkał się przy figurze Jezusa Chrystusa, która stanowi centralny element planowanego do odbudowania pomnika. Przy figurze złożono kwiaty. Pojawili się tu m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Pomnik Wdzięczności był pomnikiem, który wznieśli Wielkopolanie po wygranym Powstaniu Wielkopolskim, aby upamiętnić to wieloletnie zmaganie z Prusakami - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Od lat komitet chce, by Pomnik Wdzięczności stanął przy ul. Jana Pawła II w pobliżu ronda Śródka. - Panie prezydencie, pan może wydać decyzję o odbudowie pomnika w miejscu wskazanym przez komitet przy ul. Jana Pawła II. Może pan to zrobić w oparciu o obowiązujący plan - mówił we wtorek do zgromadzonych przy figurze osób prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.

Czy łączenie Pomnika Wdzięczności z obchodami rocznicy wybuchu powstania to dobry pomysł? - Nie sądzę - mówi Jacek Jaśkowiak. - Ale Pomnik Wdzięczności został ufundowany również jako podziękowanie za odzyskanie niepodległości. To jest decyzja arcybiskupa i wojewody, którą szanuję - dodaje prezydent Poznania.

Wciąż nie wiadomo kiedy i gdzie miałby stanąć Pomnik Wdzięczności. Ale komitet pozostaje nieugięty. - Pomnik tak czy owak powstanie. Nawet jeżeli będzie trzeba przeczekać obecnego prezydenta to przeczekamy. Z księdzem arcybiskupem społeczny komitet rozmawiał i ustaliliśmy, że jeżeli jest twarda blokada to trzeba po prostu cierpliwie czekać - zaznacza prof. Mikołajczak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
50.05 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro