Reklama
Reklama

98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: obóz powstańczy i uroczystości

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

We wtorek w Poznaniu odbywają się uroczystości związane z 98. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ich organizatorem jest marszałek Marek Woźniak, który zachęca mieszkańców, by licznie brali udział w wydarzeniach pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Pierwsze uroczystości rozpoczęły się o 10.15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Na mogile generała Stanisława Taczaka złożone zostały kwiaty. Następnie, o 11.00, uroczystości przeniosły się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Stąd uczestnicy przeszli do Fary Poznańskiej, gdzie o 12.45 odbyła się msza w intencji powstańców. Trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu i zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (więcej TUTAJ i TUTAJ).

Od 16.30 na Placu Wolności funkcjonować będzie obóz powstańczy. Marek Woźniak, organizator wydarzeń apeluje do mieszkańców, by licznie brali udział w obchodach. - 27 grudnia 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszego regionu i kraju - przypomina. - Bądźmy razem w 98. rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego, tradycyjnie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Zamanifestujmy poprzez liczny udział nasze przywiązanie do Wielkopolski. Tego dnia najważniejsza jest pamięć o naszych Bohaterach, oddajmy Im hołd - prosi.

W środę, 28 grudnia, obchody przeniosą się do Warszawy. W kościele oo. Dominikanów odbędzie się msza święta, a następnie złożone zostaną kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki trafią też na Cmentarz Wojskowy przy ul. Powązkowskiej.

Przypominamy, że marszałek Woźniak zrezygnował z asysty wojskowej na uroczystościach. Nie chciał się zgodzić na odczytanie apelu smoleńskiego w trakcie wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Jego decyzję krytykuje m.in. wojewoda z PiS Zbigniew Hoffmann, który organizuje własne obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lesznie. - Tegoroczne obchody w Lesznie zainauguruje o godz. 12.00 uroczysta msza święta za ojczyznę, celebrowana w Bazylice Mniejszej z udziałem wojewody, samorządowców, wojska, orkiestry wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Bezpośrednio po mszy jej uczestnicy przejdą na leszczyński Rynek, gdzie o godz. 13.00 zaplanowano oficjalne uroczystości. Rozpocznie je wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniach wojewody wielkopolskiego oraz prezydenta Leszna odbędzie się defilada wojskowa. Udział w niej w niej wezmą pododdziały jednostek Garnizonu Poznańskiego oraz Leszczyńskiego wchodzącego w skład 7 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Dowbora - Muśnickiego. Uroczystości na Rynku zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Nie zabraknie wojskowej grochówki oraz flag powstania wielkopolskiego, które w liczbie odpowiadającej dacie rocznicy powstania, zostaną rozdane uczestnikom uroczystości - informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Z Poznania na obchody można dojechać specjalnym pociągiem - Powstańcem. To skład retro prowadzony przez zabytkowy parowóz. Wyjedzie z Wolsztyna przez Poznań do Leszna, a bilety można kupić za symboliczną złotówkę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro