Reklama
Reklama

Marszałek o obchodach Powstania w Lesznie: traktuję je jako PiS-owskie

fot. archiwum

Trwa spór o obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Marszałek województwa, Marek Woźniak, krytykuje obchody organizowane przez wojewodę i nazywa je PiS-owskimi.

Przypomnijmy: władze samorządowe zrezygnowały z asysty wojskowej podczas poznańskich obchodów, ponieważ jej obecność wymusiłaby odczytanie apelu smoleńskiego. To wzbudziło krytykę polityków Prawa i Sprawiedliwości, a wojewoda postanowił zorganizować własną uroczystość.

W roli jej gospodarza postanowiono postawić Leszno. - Wybór miejsca uroczystości ma ścisły związek z szeroką promocją obchodów rocznicowych, które swym zasięgiem wykraczają daleko poza Poznań. Intencją organizatorów jest podkreślenie rangi jednego z niewielu zwycięskich polskich zrywów wolnościowych - tłumaczył Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Taka decyzja spotkała się z ostra krytyką marszałka województwa. W piątek do mediów trafiło oświadczenie podpisane przez Marka Woźniaka.

- Główne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego - NASZE, WIELKOPOLSKIE OBCHODY - odbędą się w Poznaniu. Obchody w Lesznie traktuję jako obchody PiS-owskie. Bardzo proszę, żeby nie wprowadzać w błąd mieszkańców Wielkopolski, ponieważ w sposobie obchodzenia NASZYCH, WIELKOPOLSKICH OBCHODÓW nie nastąpiły żadne zmiany. Nowością są tylko obchody konkurencyjne w Lesznie - napisano.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro