Reklama

Kontrole sanepidu: nieprawidłowości w sprzedaży karpia, mandaty za sprzedaż starych wędlin na Betlejem

fot. Jacek Molski

Poznański sanepid w okresie przedświątecznym prowadzi kontrole w marketach, sklepach i na straganach, by sprawdzić czy produkty spożywcze są sprzedawane w odpowiednich warunkach. Okazuje się, że część sprzedawców działa niezgodnie z przepisami. Na Betlejem Poznańskim m.in. stwierdzono sprzedaż przeterminowanych wędlin.

W okresie od 1 do 19 grudnia poznański sanepid przeprowadził 54 kontroli w zakresie bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu środków spożywczych. Kontrolerzy pojawili się m.in. w 25 sklepach i marketach. - Nałożyli 4 mandaty karne na kwotę 1.150 złotych za zły stan sanitarno-higieniczny oraz sprzedaż artykułów spożywczych, których identyfikacja była uniemożliwiona - wyjaśnia Cyryla Staszewska z sanepidu.

Przed Bożym Narodzeniem sanepid sprawdza także miejsca, w których odbywa się sprzedaż karpia. - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wydał 11 postanowień dotyczących sprzedaży ryb. Przeprowadzono 9 kontroli, w jednym przypadku stwierdzono nieprawidłowości dotyczące warunków przechowywania żywych ryb w sali sprzedaży i basenie magazynowym. O nieprawidłowościach poinformowano Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu - dodaje.

Inspektorzy z sanepidu odwiedzili także jarmarki w ramach Betlejem Poznańskiego. - Na płycie Starego Rynku skontrolowali 15 straganów i nałożyli 3 mandaty na kwotę 500 złotych. Stwierdzone nieprawidłowości to brak bieżącej wody, brak zabezpieczenia żywności przed zanieczyszczeniem, brak higieny sprzedaży oraz sprzedaż przeterminowanych wędlin. Na Placu Wolności skontrolowali 5 straganów i nałożyli 2 mandaty na kwotę 300 złotych. Nieprawidłowości to brak odzieży ochronnej pracowników, brak higieny w urządzeniach do przechowywania żywności, brak zabezpieczenia środków spożywczych przed czynnikami zewnętrznymi - kończy. Przypominamy, że Betlejem Poznańskie trwa do czwartku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
13.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro