Reklama
Reklama

Będzie trudniej o pozwolenie na budowę marketu

W każdy weekend tłumy w supermarketach. Coraz chętniej wybieramy duże sklepy, w których możemy znaleźć wszystkie interesujące nas produkty. Pomimo, coraz większej ich ilości w naszym mieście, nowe sklepy cieszą się równie dużą popularnością. Swoboda w budowaniu marketów może zostać jednak ograniczona.

Coraz więcej osób robi zakupy w wielkich poznańskich marketach, kosztem małych osiedlowych sklepów. Styl życia nie pozwala nam już na spokojne zakupy. Najczęściej odbywają się one w weekend i to z zamysłem na cały tydzień. Problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na zakupy nie powinien nas dotyczyć. Miasto coraz bardziej "otoczone" jest wielkimi marketami bądź dużymi sklepami spożywczymi powstającymi również w centrum. Ta sytuacja ma się zmienić wraz z wprowadzonymi nowymi przepisami dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

18 września wchodzi w życie ustawa z dnia 11 maja 2007 roku o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Nowe przepisy dotyczą obiektów o powierzchni większej niż 400 m2, w których będzie prowadzona jakakolwiek działalność handlowa. Do powierzchni sprzedaży nie będą wliczane powierzchnie usługowe, gastronomiczne oraz tzw. powierzchnie pomocnicze czyli magazyny, biura i ekspozycja wystawowa.

Nowe przepisy utrudniają życie właścicielom dużych obiektów. Od wtorku mają oni trzydzieści dni na złożenie wniosku o ponowne wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W imieniu przedsiębiorcy może również złożyć wniosek administrator bądź zarządca. Podobne zezwolenie będzie musiała pozyskać osoba, która będzie chciała utworzyć tak duży obiekt. Owo utworzenie dotyczy zarówno wybudowania sklepu od podstaw jak i przejęcia i przebudowa obiektu, który nie był użytkowany do celów handlowych. Pozwolenie będą musieli uzyskać również właściciele, którzy będą chcieli połączyć już istniejące obiekty. Spokojni będą mogli być tylko przedsiębiorcy, którzy tworzą wielkopowierzchniowy obiekt w miejscu innego obiektu handlowego, dla którego pozwolenie już uzyskano wcześniej.

Dodatkowe warunki będą musieli spełnić właściciele budynków, w przypadku, gdy powierzchnia sprzedaży tworzonego obiektu będzie przekraczała 2000 zł za m2. Przedsiębiorcy będą musieli spełnić dodatkowe warunki. Lokalizacja budynku nie może być sprzeczna z planem zabudowy i zagospodarowania terenu. Ponadto, plan musi być zatwierdzony przez sejmik wojewódzki.

Omawiane zezwolenia będzie wydawał Prezydent Miasta Poznania, po zapoznaniu się z wszystkimi potrzebnymi dokumentami a przede wszystkim w momencie, kiedy lokalizacja obiektu będzie zgodna z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Prezydent będzie mógł podjąć decyzje dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu jej przez radę gminy.


Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe to sklepy o powierzchni większej niż 50 m2 sali sprzedażowej. Zainteresowani mogą składać wniosek w Wydziale Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta.

Czy kolejne markety powinny być budowane na terenie miasta?

  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro