Reklama
Reklama

Miejski Sylwester bez fajerwerków, ale z mappingiem. Zobacz jak ma wyglądać

Tak ma wyglądać mapping | fot. Estrada Poznańska
Tak ma wyglądać mapping | fot. Estrada Poznańska

Pisaliśmy już na naszym portalu, że w tym roku na miejskim Sylwestrze zabraknie pokazu fajerwerków. W zamian na ścianach dwóch kamienic odbędzie się pokaz mappingowy. Co to takiego?

Miejski Sylwester w tym roku odbywa się pod hasłem Retro / Futuro. W ramach sceny Retro wystąpią grupa VOX, Edward Hulewicz oraz Zbigniew Górny z orkiestrą i Kwartetem Rampa. Na scenie Futuro pojawią się natomiast Rosalie, The Dumplings oraz Klaves.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Na Sylwestrze nie przewidziano pokazu fajerwerków. Organizatorzy szykują alternatywę - specjalnie przygotowane widowisko, które zostanie zaprezentowane o północy na fasadach kamienic przy Placu Wolności w ramach video-mappingu. Wielu mieszkańców zastanawia się, co to takiego.

Organizator wydarzenia, Estrada Poznańska zdradza, że za projekt odpowiedzialny jest kolektyw .wju. W ostatnich dniach kolektyw realizował zdjęcia do projekcji z udziałem aktorów Polskiego Teatru Tańca. Wiadomo, że ekran, na którym wyświetlony zostanie projekt, będzie mieć 1300 metrów kwadratowych powierzchni (fasady kamienic przy Pl. Wolności 17 i 18). Widowisko ma przeplatać tradycje noworoczne z wątkami z historii z Poznania oraz karnawałową atmosferą. Pokaz ma się rozpocząć przed północą.

- Mapping przygotowywany na Sylwestrowy wieczór jest połączeniem dwóch technik: animacji komputerowej wygenerowanej w środowisku 3D, bazującej na przestrzennym modelu kamienic oraz nagrań tancerzy Polskiego Teatru Tańca w trzynastu karnawałowych kostiumach i charakteryzacjach, filmowanych na zielonym ekranie. Dzięki zastosowaniu zielonego ekranu tło tancerzy zostanie usunięte, a żywe postaci przeniesione do barwnego i żywego świata animacji. (...) Do projekcji w sylwestrowy wieczór zostaną wykorzystane dwa ponad 100 kg projektory, mocniejsze od tych używanych w kinie, o zawrotnej mocy 30000 ansi lumenów każdy - zdradza Estrada Poznańska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
110.62 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro