Reklama

Tunel na Dębcu otworzą w grudniu?

fot. PIM
fot. PIM

Do naszej redakcji dociera coraz więcej pytań od mieszkańców zmęczonych czekaniem na ukończenie tunelu na ulicy Czechosłowackiej. Być może samochody wjadą do tunelu jeszcze w tym roku.

W ostatnich dniach do naszej redakcji dotarło wiele pytań od czytelników zastanawiających się kiedy w końcu będzie można przejechać tunelem w ciągu ulicy Czechosłowackiej na Dębcu. - W imieniu większości mieszkańców Dębca zwracam się o pomoc w wyjaśnieniu co tym przejazdem kolejowym - tym budowanym jak i zarówno obecnym. Ponieważ codziennie tą drogą poruszam się autem i pieszo. Od jakiegoś czasu chyba tendencyjnie ze strony PKP jest zamykany przejazd na ok. 10-15 minut przed przejazdem pociągu. Tworzą się tam gigantyczne korki z każdej strony, a przejazd jest tylko na chwilę otwierany - pisze czytelnik Alfred.

Kolejny mieszkaniec przyznaje, że przy tunelu obecnie nic się nie dzieje. - Czy nie orientuje się redakcja w jakim terminie zostanie otwarty tunel na Dębcu? Od kilku dni nie są prowadzone żadne prace wykończeniowe oraz odnawianie zielni. Teren jest uprzątnięty, tablice informacyjne działają, wymalowane zostały miejsca parkingowe. Na dodatek rozpoczął się remont małej pętli autobusowej i tworzą się przez cały dzień gigantyczne korki. Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie - prosi.

W poniedziałek zapytaliśmy PKP PLK kiedy oddany do użytku zostanie tunel na Dębcu. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Gazeta Wyborcza informuje natomiast, że część miejska inwestycji (miasto przeprowadza ją wraz z kolejarzami) ma już pozwolenie na użytkowanie. Teraz pozwolenie na użytkowanie swojej części muszą uzyskać kolejarze. Miasto deklaruje, że jeśli kolejarze otrzymają zgodę, w ciągu maksymalnie 3 dni auta będą mogły wjechać do tunelu. PKP PLK deklaruje, że wszystkie formalności dopełni jeszcze w tym miesiącu. Nie wiadomo jednak czy nastąpi to przed świętami.

Przypomnijmy, że początkowo zakładano, że już latem ubiegłego roku prace na ulicy Czechosłowackiej dobiegną końca. Nie udało się dotrzymać tego terminu, jak i kolejnego - który był wyznaczony na wrzesień tego roku. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku.

Około 11.00 otrzymaliśmy odpowiedź od Zbigniewa Wolnego z PKP PLK: Uprzejmie informuję, że przy budowie wiaduktu kolejowego na ul. Czechosłowackiej zakończyliśmy prace konstrukcyjne obiektu oraz prace dot. naszej części drogowej. Obecnie wykonujemy roboty związane z uruchomieniem wind, które zapewnią łatwiejszy dostęp do peronów przystanku Poznań Dębiec oraz prace wykończeniowe obiektu. Planujemy zakończyć naszą część inwestycji do końca marca 2017 roku. Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania stosownych zgód na użytkowanie naszej części drogowo-pieszo-rowerowej pod obiektem. Planujemy uzyskać te zgody do końca 2016 roku. Po uzyskaniu tych zgód ulica pod obiektem będzie przejezdna.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro