Reklama
Reklama

"Wolność, równość, demokracja" - manifestacja KOD-u we wtorek na pl. Mickiewicza

Piątkowy protest pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu | fot. Marta Puczyńska

We wtorek zorganizowana kolejna demonstracja przeciw rządom Prawa i Sprawiedliwości. Manifestanci zbiorą się na Placu Adama Mickiewicza. Dziś głos w sprawie ostatnich wydarzeń w parlamencie zabrali poznańscy posłowie.

Posłowie niemal wszystkich partii odnieśli się dziś do awantury, która rozpoczęła się w piątek w Sejmie. Po zablokowaniu mównicy przez opozycję, głosowania - między innymi nad budżetem państwa - odbywały się w innej sali. Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że było to nielegalne, w związku z czym domagają się powtórzenia głosowania. Ten budżet został uchwalony w 15 minut nie mówiąc o tym, że nie ma dokumentów i tak naprawdę czy kworum było, czy nie było tego nie wiemy. Fotoreporterów nie wpuszczono na salę - mówi Waldy Dzikowski, poseł PO.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Politycy opozycji zostali w gmachu Sejmu, gdzie czekają na rozwój sytuacji, pełniąc dyżury. Żeby pokazać, że jesteśmy razem, że sprzeciwiamy się takiemu traktowaniu przez marszałka Kuchcińskiego i przez obóz rządzący. Nie może być tak, że opozycja nie ma żadnych praw - mówi Szymon Ziółkowski, poseł PO.

Z kolei poznańscy posłowie PiS przekonują, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i oskarżają opozycję o próbę destabilizacji państwa. Moim zdaniem nie ma powodu, żeby powtarzać głosowanie nad budżetem. Dlatego, że uczestniczyłem w tych obradach i w mojej ocenie wszystko odbyło się zgodnie z regułami - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Jest zupełnie oczywiste, że obecna opozycja nie chce dopuścić do sytuacji takiej, by utworzyło się wśród obywateli naszego kraju przekonanie, że rząd Prawa i Sprawiedliwości działa w ich interesie - mówi Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

Tymczasem działacze Nowoczesnej donoszą do prokuratury na marszałka Sejmu i wskazują, że dalsza eskalacja sporu może spowodować, że sytuacja wymknie się spod kontroli. Tu nie chodzi o siłowe opanowanie mównicy, tylko o proszenie o przestrzeganie regulaminu Sejmu, zasad konstytucji i demokracji szczególnie w trakcie obrad w Sejmie - tłumaczy Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej.

Protesty trwają też na ulicach. Natomiast we wtorek o godzinie 19:00 na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu zostanie zorganizowana kolejna demonstracja Komitetu Obrony Demokracji pod hasłem "Wolność, równość, demokracja".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro