Reklama
Reklama

Wojewoda zaprasza na 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Do... Leszna

fot. Jacek Molski
fot. Jacek Molski

Po tym jak marszałek Marek Woźniak nie zgodził się na odczytanie apelu smoleńskiego w trakcie poznańskich obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i tym samym zrezygnował z asysty wojska, swoje obchody organizuje wojewoda Zbigniew Hoffmann z PiS. Odbędą się w... Lesznie.

Na początku grudnia marszałek Marek Woźniak z PO ogłosił, że w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego nie będzie uczestniczyć wojsko. Gdyby na obchodach pojawiła się asysta wojskowa, konieczne byłoby odczytanie apelu, w którym wspomniane są m.in. ofiary katastrofy smoleńskiej. A na to marszałek nie chciał się zgodzić. Pisaliśmy już, że decyzję marszałka skrytykował wojewoda z PiS Zbigniew Hoffmann. Krytyki nie szczędzili też radni Sejmiku Województwa z PiS.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Teraz okazuje się, że wojewoda (we współpracy z prezydentem miasta) organizuje 27 grudnia własne obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie odbędą się jednak w Poznaniu, a w Lesznie i to z wojskiem, a tym samym apelem smoleńskim. - Wybór miejsca uroczystości ma ścisły związek z szeroką promocją obchodów rocznicowych, które swym zasięgiem wykraczają daleko poza Poznań. Intencją organizatorów jest podkreślenie rangi jednego z niewielu zwycięskich polskich zrywów wolnościowych - wyjaśnia Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Co znajdzie się w programie uroczystości? - Tegoroczne obchody w Lesznie zainauguruje o godz. 12.00 uroczysta msza święta za ojczyznę, celebrowana w Bazylice Mniejszej z udziałem wojewody, samorządowców, wojska, orkiestry wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Bezpośrednio po mszy jej uczestnicy przejdą na leszczyński Rynek, gdzie o godz. 13.00 zaplanowano oficjalne uroczystości. Rozpocznie je wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniach wojewody wielkopolskiego oraz prezydenta Leszna odbędzie się defilada wojskowa. Udział w niej w niej wezmą pododdziały jednostek Garnizonu Poznańskiego oraz Leszczyńskiego wchodzącego w skład 7 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Dowbora - Muśnickiego. Uroczystości na Rynku zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Nie zabraknie wojskowej grochówki oraz flag powstania wielkopolskiego, które w liczbie odpowiadającej dacie rocznicy powstania, zostaną rozdane uczestnikom uroczystości - dodaje.

Z Poznania na obchody będzie można dojechać specjalnym pociągiem - Powstańcem. To skład retro prowadzony przez zabytkowy parowóz. Wyjedzie z Wolsztyna przez Poznań do Leszna, a bilety będzie można kupić za symboliczną złotówkę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro