Wojewoda zaprasza na 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Do... Leszna
Po tym jak marszałek Marek Woźniak nie zgodził się na odczytanie apelu smoleńskiego w trakcie poznańskich obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i tym samym zrezygnował z asysty wojska, swoje obchody organizuje wojewoda Zbigniew Hoffmann z PiS. Odbędą się w... Lesznie.
Na początku grudnia marszałek Marek Woźniak z PO ogłosił, że w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego nie będzie uczestniczyć wojsko. Gdyby na obchodach pojawiła się asysta wojskowa, konieczne byłoby odczytanie apelu, w którym wspomniane są m.in. ofiary katastrofy smoleńskiej. A na to marszałek nie chciał się zgodzić. Pisaliśmy już, że decyzję marszałka skrytykował wojewoda z PiS Zbigniew Hoffmann. Krytyki nie szczędzili też radni Sejmiku Województwa z PiS.
Teraz okazuje się, że wojewoda (we współpracy z prezydentem miasta) organizuje 27 grudnia własne obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie odbędą się jednak w Poznaniu, a w Lesznie i to z wojskiem, a tym samym apelem smoleńskim. - Wybór miejsca uroczystości ma ścisły związek z szeroką promocją obchodów rocznicowych, które swym zasięgiem wykraczają daleko poza Poznań. Intencją organizatorów jest podkreślenie rangi jednego z niewielu zwycięskich polskich zrywów wolnościowych - wyjaśnia Wielkopolski Urząd Wojewódzki.
Co znajdzie się w programie uroczystości? - Tegoroczne obchody w Lesznie zainauguruje o godz. 12.00 uroczysta msza święta za ojczyznę, celebrowana w Bazylice Mniejszej z udziałem wojewody, samorządowców, wojska, orkiestry wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Bezpośrednio po mszy jej uczestnicy przejdą na leszczyński Rynek, gdzie o godz. 13.00 zaplanowano oficjalne uroczystości. Rozpocznie je wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniach wojewody wielkopolskiego oraz prezydenta Leszna odbędzie się defilada wojskowa. Udział w niej w niej wezmą pododdziały jednostek Garnizonu Poznańskiego oraz Leszczyńskiego wchodzącego w skład 7 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Dowbora - Muśnickiego. Uroczystości na Rynku zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego. Nie zabraknie wojskowej grochówki oraz flag powstania wielkopolskiego, które w liczbie odpowiadającej dacie rocznicy powstania, zostaną rozdane uczestnikom uroczystości - dodaje.
Z Poznania na obchody będzie można dojechać specjalnym pociągiem - Powstańcem. To skład retro prowadzony przez zabytkowy parowóz. Wyjedzie z Wolsztyna przez Poznań do Leszna, a bilety będzie można kupić za symboliczną złotówkę.
Najpopularniejsze komentarze