Reklama
Reklama

W przyszłym roku rewolucja na ul. św. Marcin: przebudowa torowiska i dużo zieleni

fot. Projekt rewitalizacji centrum Poznania / UMP
fot. Projekt rewitalizacji centrum Poznania / UMP

Miasto rozpoczęło sporządzanie projektu wykonawczego  inwestycji "Projekt Centrum", której realizacja ma pochłonąć 230 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na drugą połowę lata przyszłego roku.

Celem zaplanowanych zmian jest między innymi poprawa jakości infrastruktury komunikacyjnej Poznania oraz aglomeracji poznańskiej poprzez usprawnienie przejazdu komunikacją publiczną a także jej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ma się też zmienić jakość przestrzeni publicznej w centrum miasta. Realizacja tego projektu pozwoli na spełnienie oczekiwań co do roli najważniejszej ulicy w mieście, potwierdzonych w toku konsultacji społecznych. Poznańskie centrum ma tętnić życiem, przyciągać mieszkańców i turystów. Chcemy maksymalnie ożywić życie kulturalno-artystyczne, stąd lokalizacje instytucji kultury. Z drugiej strony ma też być miejscem dobrym do pracy i codziennego życia - przekonuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Prace w tym miejscu prowadzone będą etapami. Zakończenie pierwszego planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku. Będzie on polegał na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności oraz Towarowej. Obejmie rewaloryzację obszaru, którego dotyczył rozstrzygnięty w ubiegłym roku konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej centrum - "Poznań - Centrum Od Nowa".Szacunkowy koszt realizacji tego etapu inwestycji to 100 mln zł. Niemal 45,5 mln zł ma pochodzić z dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - informuje Hanna Surma, rzecznik prasowy prezydenta i UMP. Drugi etap inwestycji obejmie budowę trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka. W tym wypadku koszt inwestycji, która ma być zrealizowana do III kwartału 2022 roku, szacowany jest na 130 mln zł, z czego ok. 59 mln miasto zamierza pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodaje Surma.

W konkursie "Poznań - Centrum Od Nowa" najlepszą propozycję zagospodarowania przestrzeni centrum przedstawiło poznańskie Studio ADS 2. Miasto podpisało z nim umowę w lipcu tego roku. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia ogłoszony zostanie przetarg na inwentaryzację geodezyjną, geotechniczną iarchitektoniczną wraz zaktualizacją map do celów projektowych dla całości obszaru "Projektu Centrum". Jego przeprowadzenie Wydziałowi Zamówień i Obsługi Urzędu zleciło już Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta - informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I jak dodaje - również w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na prace wykonawcze dotyczące ul. Św. Marcin, na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka. -Zakładając bezproblemowy przebieg postępowania przetargowego, możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych na ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka wsierpniu przyszłego roku, a - uwzględniając terminy ewentualnych protestów czy odwołań - najprawdopodobniej rozpoczną się we wrześniu - przekonuje Mariusz Wiśniewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro