Sejm zdecydował o likwidacji gimnazjów
W nocy ze środy na czwartek Sejm przegłosował likwidację gimnazjów. Zmiany wejdą w życie na początku roku szkolnego 2017/2018.
Znowelizowana ustawa zakłada likwidację gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, czteroletnich liceów, pięcioletnich techników. Nowością będą dwustopniowe szkoły branżowe, które zastąpią szkoły zawodowe. Projekt zmian od początku budzi wiele emocji, a przeciwko ich wprowadzeniu protestowali nauczyciele i rodzice -Pani mówi, że słuchacie suwerena. Słuchacie, ale nie słyszycie, a jak już usłyszycie to nie przyjmujecie do wiadomości; narzucacie suwerenowi swoje zdanie - mówiła w trakcie debaty Elżbieta Gapińska z Platformy Obywatelskiej. Politycy opozycji zarzucali PiS, że cofa polską edukację to czasów PRL.
Posłowie PiS przekonywali natomiast, że ustawa jest bardzo dobrze przygotowana i przywraca porządek w polskiej szkole -Czy chcecie by system, który doprowadził do zapaści oświaty dalej funkcjonował? (...) Przywracamy kształcenie ogólne. Przywracamy nauczanie historii. Przywracamy nauczanie patriotyczne. Chcemy uniknąć tego do czego doprowadziliście, że szkoła stała się tylko przygotowaniem do testów, czas by uczeń rozumiał czego się uczy - mówił Dariusz Piontkowski z PiS.
Ostatecznie zmiany w prawie oświatowym zostały przyjęte w nocy ze środy na czwartek. Odrzucono wszystkie poprawki składane przez opozycję. Za uchwaleniem ustawy głosowało 230 posłów, przeciw było 199, a 5 wstrzymało się od głosu. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie kończący w 2017 szóstą klasę, przejdą do klasy siódmej. Ostatni rocznik opuści gimnazja w roku szkolnym 2018/2019. Najwięcej pracy czeka teraz samorządy, które muszą utworzyć nową sieć szkół. Na podjęcie stosownych decyzji mają czas do końca marca 2017.
Najpopularniejsze komentarze