Reklama

Można zobaczyć skarby znalezione na poznańskim Starym Rynku!

Grosz Praski | fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Grosz Praski | fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

W ubiegłym roku regularnie pisaliśmy o efektach prac archeologicznych prowadzonych na poznańskim Starym Rynku. Odkryto tu mnóstwo przedmiotów świadczących o bogatej historii tego miejsca. Od piątku wszyscy chętni będą mogli zobaczyć znaleziska na własne oczy.

Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się z końcem kwietna 2015 roku i trwały kilka miesięcy. Teren wykopalisk ogrodzono płotem, ale możliwe było "podglądnie" prac archeologów, którzy byli tam codziennie. Prace prowadzono w kilku lokalizacjach w ramach przygotowań do rewitalizacji płyty rynku.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Regularnie na naszym portalu pisaliśmy o skarbach znalezionych przez archeologów. Za każdym razem doniesienia cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników. Teraz każdy chętny będzie mógł zobaczyć na własne oczy to, co pokazywaliśmy na zdjęciach. W Muzeum Archeologicznym w piątek rozpocznie się wystawa "234 metry kwadratowe Poznania", na której prezentowane będą eksponaty znalezione na Starym Rynku.

- Wśród znalezionych skarbów zwiedzający zobaczą numizmatyczne rewelacje w postaci beznapisowych Denarów Władysława Łokietka. Interesujące mogą okazać się relikty dawnych gier towarzyskich kostki do gry, pionki i żetony. Nie zabraknie przedmiotów związanych z kultem jak plakietka pielgrzymia datowana na 2 poł. XIII i początek XIV wieku. Do zabytków o szczególnej randze należy unikatowy w skali europejskiej diadem turniejowy będący przejawem elitarnej kultury rycerskiej pochodzący z końca XIII lub początku XIV wieku - informuje Muzeum.

Znalezisk jest jednak znacznie więcej. Podczas prac archeolodzy odkryli m.in. monetę Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szeląga z 1768 roku, metalowy tłok pieczętny prawdopodobnie z XVI wieku, a także "kalkulator" sprzed kilkuset lat. Sensacją jest także droga-pomost, po którym poruszali się w trakcie spacerów po rynku poznaniacy w średniowieczu.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2017 roku.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro