Reklama
Reklama

Każdy może sprawdzić stan powietrza w Poznaniu

Specjaliści z Wydziału Ochrony Środowiska stworzyli autorską usługę internetową "Atmosfera dla Poznania", dzięki której każdy może sprawdzić aktualizowane na bieżąco informacje na temat stanu powietrza w Poznaniu.

"Atmosfera dla Poznania" ma w jasny i przejrzysty dla wszystkich sposób przekazywać informacje ze wszystkich stacji pomiarowych w Poznaniu włącznie ze wszystkimi przydatnymi informacjami. Przykładowo, sprawdzając poziom dwutlenku siarki, tlenku węgla czy pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu można się dowiedzieć, jaki jego poziom stanowi zagrożenie dla zdrowia i co grozi mieszkańcom, gdy bezpieczny poziom zostanie przekroczony. Można także zobaczyć podsumowanie wyników z roku 2015 - z roku 2016 będzie gotowe w okolicach kwietnia 2017 - a także dowiedzieć się, przez ile dni w mijającym roku mieliśmy do czynienia z przekroczeniami stężeń takich czy innych zanieczyszczeń powietrza - informuje Lilia Łada z biura prasowego UMP.

Coraz więcej osób interesuje się stanem naszego powietrza - mówi Maja Niezborała, kierownik Oddziału Informacyjno-Programowego WOŚ UMP. Czytają o tym w mediach, samodzielnie poszukują informacji, ale to, co znajdują, nie zawsze jest rzetelnie przygotowane. Natomiast materiały bądź aplikacje fachowe osobie nieprzygotowanej trudno zrozumieć, a bardzo łatwo błędnie zinterpretować - dodaje.

Nikt do tej pory czegoś takiego w Polsce nie zrobił - podkreśla Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP. Pomiary wykonywane są na 4 stacjach monitoringu powietrza i pokazują stan rzeczywisty dla całego miasta - dodaje dyrektor Kurek. Należy pamiętać, że nawet najlepsza prognoza może mieć odchylenia od stanu rzeczywistego, choćby ze względu na zmianę pogody lub zachowań społeczeństwa - podkreśla dyrektor Kurek. Powiedzmy, że w korku stoi wiele samochodów, bo jest piątek i wszyscy jadą na zakupy. To zmieni parametry. Albo w sezonie grzewczym, gdy zrobi się zimno i wszyscy posiadacze starych pieców zaczynają w nich palić - dodaje.

Jedną z usług jest "Ekoprognoza", która zawiera codziennie aktualizowane dane na temat przewidywanego stopnia zanieczyszczenia powietrza na terenie Poznania w skali doby. "Ekoprognoza" jest po to, żebyśmy wiedzieli więcej i powstrzymywali złe nawyki - podsumowuje Leszek Kurek. Na przykład palenie w piecach, bo spalanie paliwa stałego ma bardzo duży wpływ na jakość powietrza. I nie chodzi tu tylko o spalanie śmieci czy węgla złej jakości. Wiele osób spala w domowych piecach płyty wiórowe, stare meble czy palety w przekonaniu, że nie szkodzą środowisku, ponieważ to drewno. Niestety, nie jest to prawda. Tego rodzaju resztki zawierają kleje, farby czy dodatki chemiczne, które w normalnej temperaturze są obojętne dla zdrowia, ale podczas spalania wydzielają bardzo szkodliwe toksyny - dodaje.

Usługę można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro