Reklama
Reklama

Ukraińcy ratują polski system ubezpieczeń społecznych

fot. Tatiana Mironova/freeimages.com
fot. Tatiana Mironova/freeimages.com

W ciągu ostatniego roku o 70 procent wzrosła liczba Ukraińców płacących składki ZUS. We wrześniu ZUS ubezpieczał 172 tysiące Ukraińców.

Rok do roku liczba Ukraińców korzystających z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych wzrosła ze 101 tysięcy do 172 tysięcy, a Ukraińcy są dziś najliczniejszą grupą obcokrajowców ubezpieczonych w ZUSie. Eksperci szacują, że w najbliższym czasie tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać.

Najlepiej świadczą o tym dane Urzędów Pracy. W ubiegłym roku urzędy wydały 813 tysięcy zezwoleń na pracę, a od stycznia do września tego roku wydano takich zezwoleń 938 tysięcy. Ukraińcy chętnie szukają pracy w Polsce, a polscy pracodawcy - coraz częściej - sięgają po nich, ze względu na brak polskich pracowników -Zgłasza się do nas wiele osób, które potrzebują pracowników w najróżniejszych zawodach - mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl Daniel Dziewit z portalu PracaDlaUkrainy.pl.

Pracujący w Polsce Ukraińcy wypełnią częściowo ubytek płacących składki, którzy w przyszłym roku skorzystają z uchwalonego ostatnio obniżenia wieku emerytalnego. Szacuje się, że takich osób może być nawet 300 tysięcy osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro