Reklama

Niezwykłe zdjęcia poznańskich fortów na CYRYL-u

Fort Winiary (dziedziniec Kernwerku) w 1850 roku | fot. CYRYL
Fort Winiary (dziedziniec Kernwerku) w 1850 roku | fot. CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejną porcję niezwykłych zdjęć z Poznania. Tym razem przedstawiają forty. Niektóre zachowały się jedynie na fotografiach.

CYRYL co jakiś czas pokazuje kolejne kolekcje fotografii prezentujących historyczne oblicze naszego miasta. Tym razem na zdjęciach zobaczyć można poznańskie fortyfikacje. - Budowę twierdzy podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie w latach 1828-39 zbudowano fort Winiary i dzieła z nim związane oraz rozpoczęto fortyfikowanie Ostrowa Tumskiego, w drugim (w latach 1840-69) powstał rdzeń lewobrzeżny, fortyfikacje prawobrzeżne i umocnienia Ostrowa Tumskiego - informuje Danuta Bartkowiak z CYRYL-a. Prace zakończono w 1869 roku. Szybko jednak okazało się, że obiekty są przestarzałe. Dlatego na przełomie XIX i XX wieku obiekty zaczęto rozbierać, co kontynuowano również po 1950 roku.

Na zdjęciach zobaczyć można fort Winiary (Cytadelę), fort Grolman, fort Radziwiłł, fort Reformatów. Na CYRYL-u prezentowane są również zdjęcia bram twierdzy poligonalnej oraz Jazu Katedralnego na Cybinie. Więcej TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro