Reklama
Reklama

Niezwykłe zdjęcia poznańskich fortów na CYRYL-u

Fort Winiary (dziedziniec Kernwerku) w 1850 roku | fot. CYRYL
Fort Winiary (dziedziniec Kernwerku) w 1850 roku | fot. CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejną porcję niezwykłych zdjęć z Poznania. Tym razem przedstawiają forty. Niektóre zachowały się jedynie na fotografiach.

CYRYL co jakiś czas pokazuje kolejne kolekcje fotografii prezentujących historyczne oblicze naszego miasta. Tym razem na zdjęciach zobaczyć można poznańskie fortyfikacje. - Budowę twierdzy podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie w latach 1828-39 zbudowano fort Winiary i dzieła z nim związane oraz rozpoczęto fortyfikowanie Ostrowa Tumskiego, w drugim (w latach 1840-69) powstał rdzeń lewobrzeżny, fortyfikacje prawobrzeżne i umocnienia Ostrowa Tumskiego - informuje Danuta Bartkowiak z CYRYL-a. Prace zakończono w 1869 roku. Szybko jednak okazało się, że obiekty są przestarzałe. Dlatego na przełomie XIX i XX wieku obiekty zaczęto rozbierać, co kontynuowano również po 1950 roku.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Na zdjęciach zobaczyć można fort Winiary (Cytadelę), fort Grolman, fort Radziwiłł, fort Reformatów. Na CYRYL-u prezentowane są również zdjęcia bram twierdzy poligonalnej oraz Jazu Katedralnego na Cybinie. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
29.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro