Reklama
Reklama

Poznaniak abp Marek Jędraszewski został metropolitą krakowskim. Przypominamy jego poglądy

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki, a wcześniej biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej, został metropolitą krakowskim.

Jak informuje Archidiecezja Poznańska, arcybiskup Marek Jędraszewski został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka metropolitą krakowskim. Jędraszewski urodził się w Poznaniu, tutaj kończył Liceum im. Karola Marcinkowskiego, a także studiował w Seminarium Duchownym.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


W 1997 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk abp. Juliusza Paetza. W 2012 roku Benedykt XVI mianował go metropolitą łódzkim. Dziś został natomiast metropolitą krakowskim zastępując kardynała Stanisława Dziwisza, który przeszedł na emeryturę.

Jędraszewski wielokrotnie wypowiadał się na tematy polityczne. O Andrzeju Dudzie mówił "jego osobista formacja, jaką wyniósł z domu, wartości, do jakich się odwołuje, a także doświadczenie polityczne pozwalają sądzić, że rozumie, na jakich zasadach powinno opierać się rządzenie Rzeczpospolitą". W sprawie Smoleńska powiedział "rząd polski świadomie oddał śledztwo w ręce Rosjan, zgadzając się na zastosowanie konwencji chicagowskiej, by za nic nie odpowiadać". Jędraszewski jest jednym z głośniejszych zwolenników całkowitego zakazu in vitro. "Uchwalone przez polski parlament i podpisane przez prezydenta RP: tak zwana konwencja antyprzemocowa i ustawa o in vitro oraz przyjęta przez Sejm ustawa "o uzgodnieniu płci" mogą być uznane jako zdrada wobec tych wartości moralnych, dla których powstanie w ogóle wybuchło" - mówił w swoim kazaniu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro