Reklama
Reklama

150 tysięcy kobiet odeszło z pracy przez 500 plus. Co z ich emeryturami?

Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Świadczenie 500 plus powoduje, że coraz więcej kobiet rezygnuje z aktywności zawodowej. W negatywnym scenariuszu może to mieć pory wpływ na wysokość ich przyszłych emerytur.

"Dziennik Gazeta Prawa" przytacza wyniki przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Od marca do września tego roku z pracy zrezygnowało 150 tys. osób, jako powód podając "obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu".

Wzrosła także liczba nieaktywnych zawodowo kobiet w wieku 25-44 lata. Te wszystkie zmiany mają miejsce w czasie rekordowo niskiego bezrobocia.

- Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+ - twierdzi Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

- Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, które sugerują, że dezaktywizacja dotyczy kobiet, i to w wieku, w którym rodzą dzieci - wtóruje Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu.

Eksperci podkreślają, że rezygnują przede wszystkim kobiety wykonujące najsłabiej płatne zawody: wolą one zostać w domu i pobierać tylko świadczenie, niż otrzymywać pensję, którą muszą pomniejszyć m.in. o koszty dojazdu czy opieki nad dziećmi.

Krótkotrwała rezygnacja z zatrudnienia nie będzie problemem. Gorzej, gdy "przerwa" się przedłuży, bo to rodzi ryzyko trwałego wypadnięcia z rynku pracy. Wówczas może dojść do sytuacji, w której spora grupa kobiet nie wypracuje sobie prawa do minimalnej emerytury. Negatywne mogą być również skutki dla gospodarki: już teraz pracodawcy narzekają, że przez 500 plus mają problem ze znalezieniem pracowników do najprostszych (i co za tym idzie najsłabiej opłacanych) zadań.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania
14℃
8℃
Poziom opadów:
4 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
4.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro