Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
15 9
Reklama

150 tysięcy kobiet odeszło z pracy przez 500 plus. Co z ich emeryturami?

sk
środa, 7.12.2016 r.
godz. 11.04
sk | środa, 7.12.2016 r., godz. 11.04
150 tysięcy kobiet odeszło z pracy przez 500 plus. Co z ich emeryturami?
Zdjęcie poglądowe fot. Julie Elliott-Abshire / freeimages.com

Świadczenie 500 plus powoduje, że coraz więcej kobiet rezygnuje z aktywności zawodowej. W negatywnym scenariuszu może to mieć pory wpływ na wysokość ich przyszłych emerytur.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1019 hPa
JUTRO
pogoda
15°C 1023 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1026 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

"Dziennik Gazeta Prawa" przytacza wyniki przeprowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Od marca do września tego roku z pracy zrezygnowało 150 tys. osób, jako powód podając „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”.

Wzrosła także liczba nieaktywnych zawodowo kobiet w wieku 25-44 lata. Te wszystkie zmiany mają miejsce w czasie rekordowo niskiego bezrobocia.

- Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+ - twierdzi Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

- Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, które sugerują, że dezaktywizacja dotyczy kobiet, i to w wieku, w którym rodzą dzieci - wtóruje Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu.

Eksperci podkreślają, że rezygnują przede wszystkim kobiety wykonujące najsłabiej płatne zawody: wolą one zostać w domu i pobierać tylko świadczenie, niż otrzymywać pensję, którą muszą pomniejszyć m.in. o koszty dojazdu czy opieki nad dziećmi.

Krótkotrwała rezygnacja z zatrudnienia nie będzie problemem. Gorzej, gdy "przerwa" się przedłuży, bo to rodzi ryzyko trwałego wypadnięcia z rynku pracy. Wówczas może dojść do sytuacji, w której spora grupa kobiet nie wypracuje sobie prawa do minimalnej emerytury. Negatywne mogą być również skutki dla gospodarki: już teraz pracodawcy narzekają, że przez 500 plus mają problem ze znalezieniem pracowników do najprostszych (i co za tym idzie najsłabiej opłacanych) zadań.

Reklama