Poznański Budżet Obywatelski 2017: oficjalne wyniki ogłoszono podczas gali w Urzędzie Miasta
W sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono certyfikaty autorom zwycięskich projektów Poznańskiego budżetu Obywatelskiego 2017.
We wtorek w sali Białej Urzędu Miasta tłumnie zebrali się przedstawiciele dzielnic i pomysłodawcy działań zgłoszonych do PBO. To dla nas niezwykle ważne narzędzie angażowania mieszkańców w życie naszego miasta - mówił podczas gali Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. W ten sposób nie tylko zyskujemy wiedzę, co jest potrzebne poznaniakom, żeby żyło im się lepiej, ale też budujemy społeczeństwo obywatelskie i likwidujemy bariery między władzą a społeczeństwem - dodał.
W tym roku poznaniacy głosowali według nowych zasad przygotowanych przez 30-osobowy zespół. Szansę na pozyskanie pieniędzy na realizację swoich pomysłów miały nie tylko duże ogólnomiejskie projekty, ale również te mniejsze - dzielnicowe. Zasady, które ustaliliśmy, nie są idealne, ale trudno od razu stworzyć coś idealnego, zwłaszcza że stanęliśmy przed bardzo trudnym zadaniem - mówił Bartosz Aleksandrowicz, zastępca przewodniczącego zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mam nadzieję, że w kolejnych latach zasad już nie trzeba będzie za bardzo zmieniać, a z roku na rok projektów w budżecie będzie coraz więcej. Jestem przekonany, że dobrych pomysłów na pewno poznaniakom nie zabraknie - dodał.
Na gali ogłoszone zostały też oficjalne wyniki PBO 2017. W kategorii projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów - 4831 - zdobył projekt "Trener Osiedlowy i Trener Senioralny - darmowe zajęcia ruchowe dla mieszkańców Poznania". Na drugim miejscu uplasował się projekt "Sport, woda i rodzina nad Jeziorem Rusałka", a na trzecim - "Stara Lwiarnia jako Muzeum Historii ZOO".
Wśród projektów rejonowych najwięcej głosów zdobyły między innymi "Rowerowe Winogrady. Słowiańska Trasa Rowerowa", fontanna w ogrodzie kwiatowym na Cytadeli, pomost na Jeziorze Kierskim w Krzyżownikach, rozbudowa placu zabaw w parku Sołackim, odbudowa południowych klinów zieleni na Chartowie, szlak kulturowy "Poznańskie legendy", budowa lepszych chodników na Wildzie, rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy, remont ogólnodostępnych boisk przy SP23 i SP71 i wiele innych - informują miejscy urzędnicy.
Pełna listę projektów z opisami oraz liczbą głosów można znaleźć tutaj.
Najpopularniejsze komentarze