Reklama

20 godzin w zaspach, setki interwencji. Tak było 3 lata temu, gdy szalał orkan Ksawery

fot. Straż pożarna Wągrowiec
fot. Straż pożarna Wągrowiec

W nocy z 5 na 6 grudnia 2013 roku nad Polskę nadciągnął orkan Ksawery. To właśnie w Poznaniu i okolicach strażacy odnotowali najwięcej interwencji. A w skali całego województwa były ich setki. Wielu mieszkańców nie miało prądu, a niektóre auta nawet 20 godzin tkwiły w gigantycznych zaspach śniegu.

W poniedziałek za oknami w Poznaniu "widać" jedynie mgłę, ale trzy lata temu sytuacja była zupełnie inna. Właśnie 5 grudnia nad Polskę nadciągnął orkan Ksawery, który siał spustoszenie między innymi w Wielkopolsce. Już przed wystąpieniem silnych podmuchów wiatru apelowano, by zabezpieczyć przedmioty stojące na parapetach i balkonach, a także nie zbliżać się do drzew i okien.

Ostrzeżenia były słuszne - okazało się, że jednej nocy, z 5 na 6 grudnia, strażacy w Wielkopolsce odnotowali około 1000 interwencji. Najwięcej z nich w powiecie poznańskim. Na ulicach leżały powalone drzewa, a w powiecie wrzesińskim przewrócił się wiatrak energetyczny. Nie brakowało zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych (także na bloku) oraz halach sportowych. Wielu mieszkańców nie miało prądu - wszystko przez uszkodzone linie energetyczne. Apelowano, by nie wychodzić z domów.

Nie tylko wiatr utrudniał życie Wielkopolanom. Pojawiły się także intensywne opady deszczu. Fatalne warunki panowały na drogach. Po tym jak spadł marznący deszcz, a następnie śnieg, na ulicach utworzyła się cienka warstwa lodu. Kierowcy w Poznaniu spędzili w korkach nawet kilka godzin. Ruch drogowy poza miastami tarasowały natomiast tiry, które w wyniku śliskiej nawierzchni i zasp śnieżnych wjeżdżały do przydrożnych rowów, a naczepy blokowały drogi. Ale zdecydowanie najgorzej było w okolicach Wągrowca, gdzie samochody osobowe stały w śnieżnych zaspach nawet po 20 godzin.

Dziś powtórka z 2013 roku nam nie grozi, choć na drogach w Wielkopolsce znowu może być niebezpiecznie. Nie przez zaspy śniegu i silny wiatr, a przez gołoledź. - W nocy z 5 na 6 grudnia prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź - ostrzega IMGW w Poznaniu.

Zobacz jak było 3 lata temu:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro