Znamy nieoficjalne wyniki Budżetu Obywatelskiego!
Do 30 listopada można było głosować na projekty do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Wiadomo już, że mieszkańcy oddali 38901 ważnych głosów. Kto już może się cieszyć?
Do podziału było 17,5 miliona złotych. 3 miliony złotych zostaną przeznaczone na projekty ogólnomiejskie (maksymalny koszt jednego to 1,5 mln złotych), a 14,5 mln złotych trafi na projekty rejonowe (maksymalny koszt jednego projektu to 0,5 mln złotych).
Głosowanie trwało od 16 do 30 listopada. Już wiadomo, że oddano 38901 ważnych głosów. W przypadku projektów ogólnomiejskich pewne jest, że realizowane będą projekty Trener Osiedlowy i Trener Senioralny (najwięcej głosów - blisko 5000) oraz "Sport, woda i rodzina nad Jeziorem Rusałka" (blisko 2000 głosów). Łączny koszt realizacji tych projektów to 1,91 mln złotych. Następnym projektem, który uzyskał dużą liczbę głosów jest Stara Lwiarnia jako Muzeum Historii ZOO (kilka głosów mniej od Rusałki). Jego koszt to jednak 1,5 mln złotych - nie mieści się więc w puli 3 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. Jest spora szansa, że brakujące pieniądze na ten projekt się znajdą. Jak?
- Mamy w tym roku 13 rejonów. Każdy z nich ma konkretną pulę pieniędzy do wydania. Zależna jest ona od powierzchni rejonu i liczby mieszkańców. I tak najwięcej pieniędzy jest w rejonie Chartowo - Żegrze. To 1,75 mln złotych. Najmniej otrzymało Stare Miasto - 0,57 mln złotych - mówi Patryk Pawełczak z Gabinetu Prezydenta. - Może się zdarzyć, że w danym rejonie zrealizowane zostaną wszystkie projekty, bo mieszczą się w limicie kwotowym, a dodatkowo zostanie jeszcze reszta. Reszta trafia wówczas do puli ogólnomiejskiej - dodaje. Dzięki temu muzeum w ZOO mogłoby powstać.
Ale może się też zdarzyć, że pieniędzy na projekty rejonowe zabraknie na realizację całego konkretnego projektu. - Na przykład teoretycznie projekt miał kosztować 400 tysięcy złotych, a pozostało do dyspozycji 200 tysięcy złotych. Do poniedziałku mamy czas, by skontaktować się z wnioskodawcą i zapytać, czy jest w stanie zrealizować projekt za niższą kwotę. Jeśli nie, te 200 tysięcy trafi do puli ogólnomiejskiej - podkreśla.
Choć na oficjalne wyniki trzeba poczekać do 6 grudnia, już teraz można założyć, które projekty mogą być realizowane. W przypadku rejonu Winogrady, do dyspozycji był 1 mln złotych.W tej kwocie mieszczą się "Rowerowe Winogrady", "Fontanna w ogrodzie kwiatowym na Cytadeli" oraz Pracownia gospodarstwa domowego dla niepełnosprawnych w ZSZ nr 2" - uzyskały najwięcej głosów. Kiekrz, Krzyżowniki, Podolany, Smochowice miały do dyspozycji 1,14 mln złotych. Z tej kwoty uda się zrealizować 4 z 5 wszystkich projektów (poza Hydroforem Kultury, na który pozostanie około 100 tysięcy złotych z wymaganych 200 tysięcy).
Następne jest Piątkowo z kwotą 980 tysięcy złotych. Za tę kwotę uda się prawdopodobnie zrealizować dwa projekty - na pewno "Wygodną trasę rowerową i chodnik na Szymanowskiego" (0,5 mln złotych) oraz prawdopodobnie "Promenadę Piątkowsko-Winogradzką" (również 0,5 mln złotych), do realizacji której zabraknie jedynie 20 tysięcy złotych.
Głuszyna, Krzesiny, Marlewo, Szczepankowo i Starołęka miały do dyspozycji 1,39 mln złotych. Na pewno kwota ta pozwoli na realizację chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym na ulicy Ostrowskiej, a także przedłużenie chodnika i drogi rowerowej od ul. Spławie do Ustrzyckiej. 40 tysięcy złotych zabraknie natomiast do rewitalizacji Fortu Ia (to niewielki brak - być może i ta inwestycja zostanie zrealizowana).
Na Grunwaldzie do dyspozycji było 930 tysięcy złotych. To pozwoli na pewno na realizację 4 ze wszystkich 5 projektów (poza Grunwaldzkimi Parkingami Rowerowymi), choć i na piąty projekt zostaje 55 tysięcy ze 100 tysięcy złotych. Na Ogrody, Sołacz i Winiary przeznaczono 820 tysięcy złotych. Z tej kwoty uda się zrealizować dwa projekty - rozbudowę placu zabaw w Parku Sołackim oraz renowację stadionu lekkoatletycznego na Golęcinie.
Morasko, Radojewo i Naramowice mogły liczyć na 1 mln złotych. W puli mieszczą się trzy projekty - Naramowicki Park na os. Łokietka, montaż oświetlenia na ul. Jasna Rola oraz "Naramowicka bezpieczna dla pieszych". Kolejny jest największy rejon - Chartowo, Rataje, Żegrze - z największą pulą do wydania - 1,75 mln złotych. Tu uda się zrealizować wszystkie projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. A dodatkowo ponad 200 tysięcy złotych zostanie - trafi do puli ogólnomiejskiej.
Stare Miasto ma do wydania 570 tysięcy złotych. W kwocie tej zmieści się na pewno jeden projekt - szlak kulturowy "Poznańskie legendy". 331 tysięcy złotych pozostanie na drugi projekt - modernizację boiska sportowego w Ogródku Jordanowskim nr 1, ale ta inwestycja powinna kosztować 454 tysiące złotych.
Świerczewo, Wilda i Zielony Dębiec mogą liczyć na 1,32 mln złotych. Z tej kwoty 0,5 mln złotych trafi na zieleniec przy Dolnej Wildzie, 460 tysięcy złotych na projekt "Piesza Wilda - więcej lepszych chodników". 3 projekt z największą liczbą głosów to "Rowerowa Wilda" za 470 tysięcy złotych. Pytanie jednak, czy 360 tysięcy złotych pozostałe z puli wystarczy, by go zrealizować.
Fabianowo, Kotowo, Górczyn, Ławica i Junikowo dysponują kwotą 1,26 mln złotych. Dzięki temu zrealizowane zostaną na pewno 3 projekty - "Rowerowy pakiet dla Górczyna, Junikowa i Ławicy", "Park Górczyńskim miejscem relaksu i aktywności fizycznej" oraz "Park przy SP nr 58".
1,15 mln złotych zarezerwowano na inwestycję na terenie Antoninka, Ostrowa Tumskiego, Śródki i osiedli Pomet czy Warszawskiego. To pozwoli na realizację "Poznańskiego Rejonu Wspinaczkowego" oraz projektu "Dzieci dzieciom - Park Tysiąclecia parkiem 1000 zabaw". Trzeci w kolejności jest Skatepark Rampa Malty za 0,5 mln złotych, ale w puli zostanie jedynie 335 tysięcy złotych.
Ostatnim rejonem są Jeżyce i Łazarz. Tutaj do wydania jest 1,19 mln złotych. Z tej kwoty uda się na pewno zrealizować dwa projekty: "Sportowe Jeżyce: Remont ogólnodostępnych boisk w szkołach 23 i 71" oraz "Centrum Amarant - Dom Kultury Tramwajarza - całoroczne wydarzenia kulturalne dla Jeżyc i Łazarza". Do wydania zostanie jeszcze 190 tysięcy złotych.