Samorządy będą mogły obniżać pensję minimalną?
Dziś wynagrodzenie minimalne ustalane jest dla całego kraju. Rząd rozważa jednak wprowadzenie zróżnicowania płacy minimalnej, a o jej wysokości miałyby decydować samorządy.
W tej chwili o wysokości płacy minimalnej decyduje Rada Dialogu Społecznego, która składa się z przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców. Dziś wiadomo, że w 2017 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2000 złotych, ale pojawiają się pomysły na lokalne obniżanie zarobków. Korekta w dół byłaby możliwa na obszarze województw, powiatów lub konkretnych gmin, a do jej wprowadzenia konieczna byłaby zgodazwiązkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu oraz samorządu.
Pomysł chwalą pracodawcy -Na poziomie ogólnokrajowym zbliża się ono do poziomu 50 proc. średniej płacy w przedsiębiorstwach. Ale gdy się spojrzy na to w rozbiciu na regiony, są takie miejsca, gdzie jest dużo poniżej tego pułapu, i takie, gdzie jest znacznie powyżej - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Sceptyczni są natomiast przedstawiciele związków zawodowych -W dyskusjach za czasów komisji trójstronnej takie rozwiązania się pojawiały i wątpię, by była zgoda na nie ze strony związków zawodowych - powiedział rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.
Odpowiednie przepisy miałyby pojawić się w jednej z ustaw towarzyszących tzw. konstytucji biznesu, które wprowadzenie zapowiedział rząd Prawa i Sprawiedliwości.