Reklama
Reklama

Po nowym buspasie na Warszawskiej pojadą również motocykliści. Pierwszy raz w Poznaniu!

Buspas ma się pojawić w tym rejonie | fot. Google Maps
Buspas ma się pojawić w tym rejonie | fot. Google Maps

W środę pisaliśmy o przetargu na wprowadzenie m.in. buspasa na ulicy Warszawskiej. Ułatwi życie nie tylko kierowcom i pasażerom pojazdów komunikacji miejskiej, ale też taksówkom i po raz pierwszy w mieście - motocyklistom.

Przetarg na wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na ulicy Warszawskiej ogłoszono w zeszłym tygodniu. Chętni mogą się zgłaszać do 9 grudnia. Udało nam się uzyskać więcej informacji na temat planowanych zmian.

Tak jak informowaliśmy już w środę, zmiany będą polegać głównie na wprowadzeniu buspasa na północnej jezdni ulicy Warszawskiej na odcinku między stacją benzynową (na wysokości Term Maltańskich) i ulicą Św. Michała. - Dla pojazdów komunikacji miejskiej, taksówkarzy oraz motocyklistów przeznaczony będzie prawy pas jezdni, którym będzie można przejechać przez skrzyżowanie na wprost. Będą z niego mogli również korzystać kierowcy dojeżdżający do posesji położonych po północnej stronie ulicy oraz ci, którzy będą kierować się w ul. Św. Michała. Sprawny wyjazd z buspasa na skrzyżowanie z ul. Św. Michała zapewni śluza - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Pierwszy raz w Poznaniu zdecydowano się na udostępnienie buspasa nie tylko autobusom i taksówkom, ale również motocyklistom. - Zatłoczenie na ulicach i problemy w poruszaniu się po mieście wymagają od zarządzającego ruchem, aby uprzywilejować alternatywne środki transportu, inne niż samochody osobowe indywidualnych kierowców. Motocykle czy skutery zajmują w przestrzeni ulicznej znacznie mniej miejsca, przez co władze miasta postanowiły również te pojazdy traktować w sposób uprzywilejowany. Zakłada się, że zwiększenie przejazdów tym środkiem transportu zmniejszy zatłoczenie - dodaje. - Apelujemy do kierowców motocykli, aby korzystając z tego rozwiązania stosowali się do obowiązujących przepisów - szczególnie do ograniczeń prędkości, które obowiązują w tym miejscu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.86 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro