Reklama
Reklama

Zabytkowe auta znajdą nowy dom. Muzeum Motoryzacji ma powstać w Szreniawie!

Tak wyglądało muzeum pod Kaponierą
Tak wyglądało muzeum pod Kaponierą

Kiedyś zabytkowe auta można było oglądać pod rondem Kaponiera. Gdy rozpoczęła się przebudowa tego węzła, Muzeum Motoryzacji musiało się wyprowadzić. Nowy dom znajdzie w podpoznańskiej Szreniawie.

Od 1993 roku pod rondem Kaponiera funkcjonowało Muzeum Motoryzacji. Pojazdy wyprowadziły się stąd w 2012 roku, gdy rozpoczęły się kolejne prace związane z przebudową ronda. Już wtedy Automobilklub Wielkopolski zapowiadał, że chce kontynuować działalność muzeum w naszym mieście. Szczegółów wciąż jednak brakowało.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA


Dziś można mówić o przełomie. We wtorek marszałek województwa, szef Automobilklubu oraz dyrektor Muzeum Rolnictwa w Szreniawie podpisali list intencyjny w sprawie powołania Muzeum Motoryzacji. Obiekt miałby działać w Szreniawie - na gruntach należących do szreniawskiego muzeum. W sąsiedztwie znajduje się droga krajowa nr 5, a także linia kolejowa, dzięki czemu dostęp do ekspozycji może mieć mnóstwo osób. - Muzeum przestanie być swoistą izbą pamięci. Bo przecież na swój sposób jest to martwe pomieszczenie. My chcemy, aby to muzeum żyło - mówi Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski.

W muzeum ma być prezentowana nie tylko ekspozycja. Dodatkowo obiekt ma pełnić funkcję edukacyjną - uczyć o zagadnieniach związanych z motoryzacją. - Myślę, że Wielkopolska potrzebuje miejsca, w którym będą wystawy stałe i czasowe. Czasowe pozwolą udostępnić przestrzeń kolekcjonerom, których jest coraz więcej - mówi Marek Woźniak, marszałek.

Ale podpisanie listu nie oznacza, że muzeum zacznie natychmiast powstawać. Najpierw trzeba zaprojektować jego siedzibę, a następnie uzbierać pieniądze na budowę. Pasjonaci liczą, że uda im się uzbierać samodzielnie potrzebne środki finansowe. Ambitny plan zakłada, że muzeum zacznie funkcjonować już za trzy lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro