Reklama
Reklama

Zabytkowe auta znajdą nowy dom. Muzeum Motoryzacji ma powstać w Szreniawie!

Tak wyglądało muzeum pod Kaponierą

Kiedyś zabytkowe auta można było oglądać pod rondem Kaponiera. Gdy rozpoczęła się przebudowa tego węzła, Muzeum Motoryzacji musiało się wyprowadzić. Nowy dom znajdzie w podpoznańskiej Szreniawie.

Od 1993 roku pod rondem Kaponiera funkcjonowało Muzeum Motoryzacji. Pojazdy wyprowadziły się stąd w 2012 roku, gdy rozpoczęły się kolejne prace związane z przebudową ronda. Już wtedy Automobilklub Wielkopolski zapowiadał, że chce kontynuować działalność muzeum w naszym mieście. Szczegółów wciąż jednak brakowało.

Dziś można mówić o przełomie. We wtorek marszałek województwa, szef Automobilklubu oraz dyrektor Muzeum Rolnictwa w Szreniawie podpisali list intencyjny w sprawie powołania Muzeum Motoryzacji. Obiekt miałby działać w Szreniawie - na gruntach należących do szreniawskiego muzeum. W sąsiedztwie znajduje się droga krajowa nr 5, a także linia kolejowa, dzięki czemu dostęp do ekspozycji może mieć mnóstwo osób. - Muzeum przestanie być swoistą izbą pamięci. Bo przecież na swój sposób jest to martwe pomieszczenie. My chcemy, aby to muzeum żyło - mówi Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski.

W muzeum ma być prezentowana nie tylko ekspozycja. Dodatkowo obiekt ma pełnić funkcję edukacyjną - uczyć o zagadnieniach związanych z motoryzacją. - Myślę, że Wielkopolska potrzebuje miejsca, w którym będą wystawy stałe i czasowe. Czasowe pozwolą udostępnić przestrzeń kolekcjonerom, których jest coraz więcej - mówi Marek Woźniak, marszałek.

Ale podpisanie listu nie oznacza, że muzeum zacznie natychmiast powstawać. Najpierw trzeba zaprojektować jego siedzibę, a następnie uzbierać pieniądze na budowę. Pasjonaci liczą, że uda im się uzbierać samodzielnie potrzebne środki finansowe. Ambitny plan zakłada, że muzeum zacznie funkcjonować już za trzy lata.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro