Na Ratajach działa największe i najbezpieczniejsze Data Center w Europie Środkowo-Wschodniej
Przy ulicy Dziadoszańskiej na Ratajach działa najnowocześniejsze Data Center w Europie Środkowo-Wschodniej. To dzięki Data Center można bezpiecznie przetwarzać i przechowywać dane. W listopadzie obiekt otrzymał certyfikat potwierdzający, że należy do najbezpieczniejszych na świecie.
Już kilka lat temu pisaliśmy o planach związanych z budową ogromnego Data Center (centrum przetwarzania danych), które spółka Beyond chciała wybudować przy ulicy Dziadoszańskiej. Choć w 2013 roku zapowiadano, że inwestycja zostanie zakończona w 2014 roku, ostatecznie kamień węgielny wmurowano w styczniu 2015. Po mniej więcej roku obiekt przypominający bunkier stał już przy Dziadoszańskiej. Od czerwca rozpoczyna natomiast działanie. - Centrum Danych Beyond.pl 2 to 12 000 m2 powierzchni technologicznej przeznaczonej pod usługi Data Center - wyjaśnia inwestor. 2000 m2 z tej powierzchni to komory serwerowe. Reszta to towarzysząca infrastruktura - np. zasilanie, chłodzenie, łączność czy ich obsługa.
Od niedawna obiekt zlokalizowany przy Dziadoszańskiej może się chwalić tym, że jest nie tylko największym w Europie Środkowo-Wschodniej, ale też najbezpieczniejszym i najnowocześniejszym tego typu. W listopadzie otrzymał bowiem certyfikat - Rating 4 wg ANSI/TIA-942. Drugi taki obiekt w Europie znajduje się we Włoszech. Certyfikat oznacza, że Data Center spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa w czterech obszarach: architektonicznym, mechanicznym, elektroenergetycznym i telekomunikacyjnym. Beyond przyznaje, że w 2012 roku w Data Center 1 (mieści się w Starym Browarze) doszło do awarii, z której wyciągnięto wnioski. Dzięki temu drugie Data Center jest jeszcze bezpieczniejsze i nowocześniejsze.
Data Center z Dziadoszańskiej jako jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej ma dwa różne systemy zasilania - tradycyjne oraz generatory prądu z masami wirującymi. - Zasilanie obiektu to 14MW. Taka moc jest w stanie przez miesiąc utrzymać 2240 czteroosobowych rodzin, czyli jedno osiedle w dużym mieście - wyjaśnia spółka. A to nie koniec. - Data Center 2 posiada także dwa niezależne systemy chłodzenia: chłodzenie tradycyjne (wet chillers) i chłodzenie adiabatyczne - dodaje.
Z innych ciekawostek - centrum jest strzeżone przez zbrojną ochronę i monitorowane przez całą dobę. Na budowę obiektu zużyto blisko 53 000 ton betonu. Obiekt pozwala na uruchomienie 432 000 serwerów wirtualnych, które umożliwiają postawienie 3,5 mln prostych stron internetowych. Ilość danych przechodzących przez Data Center przy Dziadoszańskiej w ciągu dnia to 1PB (1 milion gigabajtów). To tyle ile ma cała Wikipedia.