Reklama
Reklama

Black Friday także w Poznaniu: "trików sprzedażowych jest całkiem sporo"

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

W piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia miliony Amerykanów ruszają do sklepów na coroczne wyprzedaże. Ta tradycja od kilku lat zadomowia się również w naszym kraju - "Black Friday" przeważnie trwa u nas cały weekend. Eksperci jednak apelują o rozsądek - sklepy potrafią bowiem doskonale manipulować klientami.

W "Black Friday" - tradycyjny piątek wielkich wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych - miliony Amerykanów ruszają na zakupy. Godzinami potrafią stać w długich kolejkach, by kupić telewizory, komputery czy smartfony taniej niż zwykle. Coraz częściej wyprzedaże w ramach "Black Friday" docierają także do Polski.

Od kilku dni media informują o promocjach, które obowiązują od piątku, 25 listopada. Dotyczą nie tylko sklepów z elektroniką, ale też tych oferujących ubrania czy książki. Eksperci radzą jednak, by podchodzić do wyprzedaży z rozsądkiem. - Trików sprzedażowych jest całkiem sporo, np. oddziaływanie na konsumentów kolorami (dla przykładu, kolor czerwony pobudza do działania, rzuca się w oczy i przyciąga uwagę). Sam fakt, że mamy do czynienia z "Black Friday" czyli jednym dniem dużych promocji, już jest chwytem marketingowym. Działa tutaj tzw. zasada niedostępności - jeżeli jakiś produkt czy promocja jest dostępny tylko przez krótki czas, wzmaga w nas to motywację do jego zdobycia i zwiększa atrakcyjność tego produktu w naszych oczach - mówi trener i psycholog Karolina Oleksa z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Jak uchronić się przed bezsensownym wydawaniem pieniędzy? - Warto zrobić listę zakupów i trzymać się jej podczas buszowania po sklepach, a jeżeli zauważymy "świetną okazję" to zadać sobie trzy pytania: Czy tego potrzebuję? Czy nie mam już czegoś podobnego? Jak na tym skorzystam? - radzi Oleksa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że kupując na wyprzedaży mamy takie same prawa jak zwykle. Jeśli np. zdarzy się, że przy kasie towar będzie droższy niż na metce umieszczonej na produkcie, masz prawo zapłacić niższą cenę. - Masz prawo do zwrotu zakupów internetowych bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Wystarczy, że przekażesz sprzedawcy wypełnione oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Powinien on oddać ci cenę towaru i koszty przesyłki. Pamiętaj: jeżeli kupowałeś w sklepie stacjonarnym, możliwość zwrotu pełnowartościowego towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy - to on ustala zasady - informuje UOKiK.

Nawet jeśli kupujemy przeceniony towar, możemy go reklamować. - Jeżeli towar ma wadę, złóż reklamacje u sprzedawcy. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat. Zażądaj naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny lub - jeśli wada jest istotna - masz prawo odstąpić od umowy - dodaje.

W Poznaniu oferty w ramach Black Friday będą przeważnie obowiązywać nie tylko w piątek, ale przez cały weekend. Oferty specjalne przygotowały wszystkie centra handlowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
17.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro