Reklama
Reklama

Decyzja o zniesieniu wiz dla Ukraińców jeszcze w tym roku

fot. twitter.com/eucopresident
fot. twitter.com/eucopresident

Tydzień temu ambasadorowie państw UE podjęli decyzję o liberalizacji przepisów wizowych dla Ukraińców. W czwartek na ten temat wypowiedział się Donald Tusk, który sugeruje, że ostateczna decyzja w tej sprawie może zapaść jeszcze w tym roku.

W czwartek zakończył się pierwszy od kwietnia 2015 roku szczyt UE - Ukraina. Stronę UE reprezentowali Donald Tusk oraz Jean Claude Juncker, a stronę ukraińską prezydent Petro Poroszenko. Jednym z najważniejszych tematów szczytu było zniesienie wiz dla Ukraińców. Prezydent Ukrainy zapewniał, że Ukraina spełniła już wszystkie wymogi niezbędne do wprowadzenia ruchu bezwizowego - My swoje zadanie domowe odrobiliśmy. To pierwszy szczyt, na którym nie ma żadnych nowych żądań pod naszym adresem i na którym my domagamy się od Unii spełnienia obietnic - mówił prezydent Poroszenko i zapewniał, że wszystkie wymogi UE zostały spełnione.

W minionym tygodniu zgodę na wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukraińców wydali ambasadorzy państw UE. Sporna pozostaje cały czas kwestia mechanizmu, który pozwoli na przywrócenie wiz w przypadku nagłego napływu nielegalnych migrantów z terenu Ukrainy. Optymistą w sprawie relacji z Ukrainą jest Donald Tusk - Wiem, że zasługujecie na więcej. Także na więcej ze strony Unii Europejskiej-powiedział przewodniczący Rady Europejskiej i dodawał - Mamy nadzieję, że możemy zakończyć ten proces w tym roku. To ostrożny, ale realistyczny optymizm.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro