Reklama
Reklama

Ponad pół miliarda oszczędności dzięki ustawie dezubekizacyjnej

fot. Jarek Tuszyński / CC-BY-SA-3.0 & GDFL / wikimedia
fot. Jarek Tuszyński / CC-BY-SA-3.0 & GDFL / wikimedia

Szczegóły ustawy dezubekizacyjnej przedstawiła w czwartek premier Beata Szydło. Według projektu emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średnio świadczenia w ZUS.

Projekt ustawydezubekizacyjnej przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zakłada on, że świadczenia pobierane przez 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa zostaną zmniejszone i maksymalnie będą sięgać średniego świadczenia w powszechnym systemie społecznym -Dzisiaj ćwierć wieku po upadku systemy komunistycznego w Polsce nadal ci, którzy byli funkcjonariuszami, służyli zbrodniczemu systemowi, dostają od polskiego państwa sowite, bardzo dobre emerytury i wynagrodzenia, a ci, którzy byli ofiarami dostają bardzo często emerytury na poziomie 880 złotych, bo tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Od 1 stycznia będzie to 1 tysiąc złotych - mówiła premier Beata Szydło na czwartkowej konferencji prasowej, a Mariusz Błaszczak, szef MSWiA dodawał -Ten projekt urzeczywistnia zasadę sprawiedliwości społecznej. Zawiera katalog instytucji, stanowisk, które były związane z utrzymaniem aparatu opresji państwa totalitarnego jakim był PRL.

Za służbę w aparacie represji PRL uznano służbę od 22 lipca 1944 do 31 lipca 1990. Najwyższe mundurowe emerytury sięgają w tej chwili 19 tys. złotych. Wprowadzenie ustawy dezubekizacyjnej ma przynieść oszczędności szacowane na ponad pół miliarda złotych. Wypłata obniżonych świadczeń ma się rozpocząć w listopadzie 2017 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro