Reklama
Reklama

Mandaty dla sąsiadów Posnanii: za zaniedbania związane m.in. z opróżnianiem szamba

fot. Straż miejska
fot. Straż miejska

Strażnicy miejscy pojawili się na terenie posesji przy ulicy Pleszewskiej, w sąsiedztwie centrum handlowego Posnania. Okazało się, że dochodzi tu do wielu zaniedbań związanych z bezpieczeństwem i gospodarką odpadami ciekłymi.

Przed otwarciem centrum handlowego Posnania budynki mieszkalne, które znajdują się w rejonie obiektu (m.in. przy ulicy Pleszewskiej) zyskały nową elewację. Okazuje się, że na terenie jednej z posesji dochodzi do zaniedbań. Obiekt, o którym mowa, nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Oczywiste jest więc, że mieszkańcy muszą mieć do dyspozycji szambo - zbiornik bezodpływowy. - Ich opróżnianiem musi zajmować się firma posiadająca właściwe zezwolenia, a usługi te wykonuje na podstawie indywidualnych umów. Wyjątek stanowią przydomowe oczyszczalnie ścieków - zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Jeden z mieszkańców zgłosił strażnikom, że w rejonie posesji unosi się nieprzyjemny zapach sugerujący, że szambo może być nieszczelne. - Na terenie nieruchomości strażnicy ujawnili dwa przepełnione zbiorniki. Fekalia wydostawały się na zewnątrz i przepływały na sąsiednią działkę powodując zanieczyszczenie środowiska - tłumaczy. - Właz jednego z nich był przykryty tylko prowizorycznie za pomocą luźno położonej płyty eternitu. W każdej chwili mogło dojść do tragedii tym bardziej, że dostęp do tego miejsca mógł mieć każdy - dodaje.

Po przeanalizowaniu dokumentów wyszło na jaw, że szambo było opróżniane ostatnio... w sierpniu. Ale nie jest to jedyny problem. - Zbiorniki do gromadzenia odpadów ciekłych zostały wykonane bez żadnych pozwoleń, a to oznacza, że już wkrótce na terenie nieruchomości pojawią się urzędnicy Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP w towarzystwie inspektora nadzoru budowlanego.

Strażnicy wystawili w tej sprawie kilka mandatów - m.in. za przepełnione szamba, zanieczyszczanie terenu czy stwarzanie zagrożenia. Administrator budynku ma m.in. odpowiednio zabezpieczyć zbiornik. Obecnie kontrola jest prowadzona na kolejnej nieruchomości w tym rejonie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro