Reklama
Reklama

Rondo Rataje do przebudowy już w 2017 roku? Zobacz jak ma wyglądać

fot. UMP

Wracamy do sprawy przebudowy ronda Rataje. Każdego dnia po rondzie porusza się około 94 tysięcy samochodów. Przebudowa jest konieczna, a miasto chce ją przeprowadzić w latach 2017 - 2019. Będzie się starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Już w poniedziałek opisaliśmy trzy warianty przebudowy ronda, które były rozważane przez miasto. Pierwszy ma kosztować 93 mln złotych i zakłada powstanie wspólnych platform dla autobusów i tramwajów na ulicach Jana Pawła II, Zamenhofa i Krzywoustego tuż przed rondem, a także dodatkowo na przystankach Wioślarska i Serafitek. Drugi oszacowano na 128 mln złotych - na rondzie miałby powstać przystanek tramwajowo-autobusowy, a platformy autobusowo-przystankowe pojawiłyby się na przystankach Serafitek i Wioślarska. Ostatni wariant wyceniono na blisko 97 mln złotych. Zakłada on wspólne przystanki przy rondzie (na każdej z dojazdowych ulic), a także przebudowę przystanków Serafitek i Wioślarska (także mają być wspólne). Dodatkowo na rondzie miałby powstać buspas oraz dodatkowy skręt w lewo z Jana Pawła II w Krzywoustego.

- Pion transportowy Urzędu Miasta Poznania, po przeanalizowaniu skutków zmian i ich kosztów, wybrał do realizacji wariant trzeci. Pozwoli on na wprowadzenie efektywnego układu faz sterowania, zwiększenie ilości pasów na wlotach oraz na samym rondzie dla zapewnienia możliwie największej przepustowości, a także wprowadzenie możliwie najbardziej przyjaznej dla pieszych sygnalizacji świetlnej. Nie jest to wariant najtańszy, ale generuje zdecydowanie najwyższe oszczędności kosztów i czasu oraz charakteryzuje się najwyższą efektywnością ekonomiczną - wyjaśniają urzędnicy.

Dodatkowo miasto planuje zakupienie 15 autobusów elektrycznych, które obsługiwałyby trasy z dworca na Ratajach. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ponad 151 milionów złotych (autobusy oraz przebudowa ronda). Miasto liczy, że uda się uzyskać dotację na ten cel w wysokości ponad 105 milionów złotych. Wniosek o dofinansowanie trzeba złożyć do końca listopada.

Realizacja inwestycji jest planowana na lata 2017 - 2019. W 2018 roku MPK miałoby natomiast kupić elektryczne autobusy.

Zobacz jak ma wyglądać rondo (wariant III):

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro