Reklama

Poznań: w środę wpuszczą do Warty milion ryb!

Do zatrucia doszło w październiku ubiegłego roku
Do zatrucia doszło w październiku ubiegłego roku

Ponad rok temu w Warcie w Poznaniu doszło do katastrofy ekologicznej - woda została zatruta środkiem owadobójczym, przez co padło wiele ton ryb. Winni do dziś nie zostali ukarani. Rzeka wymaga pomocy i właśnie dlatego w środę trafi do niej milion ryb.

Ponad rok minął od zatrucia Warty, ale wciąż nie poznaliśmy winnych. Wiadomo, że woda została zatruta dużą ilością środka owadobójczego. Prokuratura już kilka miesięcy temu postawiła zarzuty 4 osobom. Śledztwo jednak wciąż jest prowadzone.

Sytuację w rzece, której ekosystem został mocno naruszony, ma poprawić zarybianie. Już w środę do Warty zostanie wpuszczonych około miliona młodych ryb. Będą to m.in. świnki, klenie, jazie, miętusy czy szczupaki. Akcja odbywa się w ramach 5-letniego programu pomocy Warcie "Jest tego warta".

Wielka operacja zarybiania odbędzie się w środę. O 7.00 zaplanowano najważniejszą część - główne zarybianie. Ze względu na dobro ryb i kwestie organizacyjne, wezmą w nim udział jedynie organizatorzy akcji i media. Na 11.30 zaplanowano natomiast kolejne zarybiania - równocześnie w rejonie Plaży Rataje (na wysokości os. Piastowskiego) i Plaży Wilda (po drugiej stronie rzeki). Odbędą się tutaj zajęcia edukacyjne dla dzieci, wystawa ryb. Kilkaset dzieci z poznańskich szkół o 12.30 zacznie wpuszczać do wody ryby. Zarybianie odbędzie się także z jednostek pływających.

Tego typu akcje Fundacja Ratuj Ryby chciałaby przeprowadzać częściej. Chcesz się przyłączyć? Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro