Reklama

Wypadki na drogach kosztują gospodarkę ponad 50 miliardów rocznie

fot. Krystian, archiwum
fot. Krystian, archiwum

Na polskich drogach od początku roku zginęło ponad 2,2 tysiąca osób, a ok. 33 tys. odniosło rany. To nie tylko osobiste dramaty ofiar i ich rodzin, ale i realne straty finansowe.

Jak informuje "Wirtualna Polska", w ostatnich miesiącach statystyki dotyczące wypadków uległy pogorszeniu, dlatego policja wystąpiła do instytutów badawczych z prośbą o analizę przyczyn takiego stanu rzeczy.

Według Zdaniem Romana Chałasa z Automobilklubu Polski brakuje odpowiednich szkoleń dla młodych kierowców, którzy są najczęstszymi ofiarami i sprawcami wypadków. Wiele z nich to zderzenia czołowe. - Jeśli jeden jedzie 50 kilometrów na godzinę, a zderza się z jadącym 80. autem to zdarzenie to można porównać do uderzenia w nieruchomą przeszkodę przy prędkości 130 kilometrów na godzinę - powiedział.

Szacowaniem strat powstałych na drogach zajmuje się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W 2012 roku było to 34,5 mld, w 2013 już 40,1 mld, w 2014 48,6 mld, a wynik za 2015 rok z pewnością przekroczy 50 mld.

Dokładna suma będzie znana pod koniec roku. Procedura obliczania jest bardzo czasochłonna, w skład ostatecznej sumy wchodzą m.in. koszty leczenia, rehabilitacji czy pogrzebu, a nawet straty firmy zatrudniającej pokrzywdzonych. Do tego doliczyć należy oczywiście również wydatki na akcje służb ratowniczych.

Średni koszt każdego wypadku drogowego to ok. miliona złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro