Reklama

Modertrans zaprezentował tramwaj Moderus Gamma. W tym roku pierwsze jazdy z pasażerami

fot. Maciej Wudarski
fot. Maciej Wudarski

Zgodnie z zapowiedziami poznański Modertrans zaprezentował w piątek całkowicie nowy tramwaj Moderus Gamma. Nowy pojazd to całkowicie niskopodłogowa konstrukcja.

O nowym, całkowicie niskopodłogowym tramwaju poznański producent mówił od lat. Projekt powstawał we współpracy ze specjalistami z Politechniki Poznańskiej, a prace zostały dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju -Produkcja, wyposażenie oraz design były dotychczas pilnie strzeżone przez producenta. Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską pojazd zyskał wiele innowacyjnych rozwiązań, które zostaną przedstawione podczas spotkania - zapowiadała kilka dni temu Hanna Surma, rzeczniczka UM.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W piątek odbyła się oficjalna prezentacja tramwaju Moderus Gamma. Wiadomo, że to 32-metrowy, całkowicie niskopodłogowy pojazd, w którym zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań - To najnowszy tramwaj, jaki powstał w Polsce. Ma bardzo dużo rozwiązań, których inni producenci do tej pory nie stosowali. Specyficzny układ napędowy, całkowicie inaczej rozwiązane napędy, sterowanie. Myślę, że dużo jest takich akcentów. Trudno wymieniać wszystkie. Bardzo ciekawe rozwiązania absorberów hałasu, które pochłaniają energie od toczenia się pojazdu. Tramwaj powinien być zdecydowanie cichszy dla pasażerów i otoczenia - powiedział Jarosław Bakinowski, wiceprezes Modertrans. Prezes zadeklarował też, że wkrótce tramwaj testowy pojawi się na poznańskich torach. Początkowo prowadzone będą jazdy bez pasażerów, ale po uzyskaniu homologacji tramwaj zacznie wozić pasażerów. Zdaniem przedstawicieli firmy, pierwsi pasażerowie pojadą Moderusem Gamma jeszcze w tym roku.

Modertrans to spółka należąca do miasta, która najbardziej znana jest z modernizacji tramwaju 105N o nazwie Moderus Alfa oraz częściowo niskopodłogowego tramwaju Moderus Beta. Tramwaje Modertransu kursują po Poznaniu, ale również Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu. W tej chwili, nie wiadomo, które miasto jako pierwsze zdecyduje się na zakup nowego tramwaju, ale wiadomo, że między innymi w Poznaniu trwa przetarg na zakup pięćdziesięciu pojazdów, a termin składania ofert mija w przyszłym tygodniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro