Reklama
Reklama

Zmarł Zenon Czechowski: świetny kolarz, zawodnik Lecha Poznań

Zenon Czechowski podczas XXIII Wyścigu Pokoju. | fot. Stanisław Dąbrowiecki / PAP

W czwartek Lech Poznań poinformował o śmierci Zenona Czechowskiego, przed laty świetnego kolarza, olimpijczyka z Meksyku i zawodnika Kolejorza.

Urodzony w 1946 roku Czechowski bronił barw Lecha w latach 1961-72. Wyjątkiem był roczny epizod w barwach Legii Warszawa, gdzie odbywał służbę wojskową.

- Miałem trzynaście lat, był lipiec 1960 roku, gdy z kolegami na rowerach wybraliśmy się na pola Grunwaldu, by uczestniczyć w obchodach 550. rocznicy polsko-litewskiego zwycięstwa nad Krzyżakami. W jedną stronę mieliśmy prawie 400 km, z powrotem prawie też tyle samo. Jechałem na rowerze ojca, który wyposażył go w łańcuch od motocykla SHL. Daliśmy radę. Ten patriotyczny wyjazd, trwał siedem dni, pokazał mi samemu, że mam dużo siły do jazdy na rowerze. Rok później byłem już zawodnikiem sekcji kolarskiej Lecha Poznań - wspominał Czechowski, cytowany przez lechpoznan.pl.

Na liście sukcesów lechity znajdują się m.in. drużynowe mistrzostwo Polski i wicemistrzostwo w szosowym wyścigu indywidualnym. Podczas Wyścigu Pokoju był kapitanem reprezentacji Polski.

W 1968 roku wziął udział w igrzyskach w Meksyku. Był także wielokrotnym uczestnikiem mistrzostw świata.

Data jego pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
27.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro