Reklama
Reklama

Ubiq 34 najlepszą realizacją architektoniczną roku

fot. CDF Architekci / Facebook
fot. CDF Architekci / Facebook

Kolejne wyróżnienie dla biurowca Ubiq 34, który powstał na terenie dawnej jednostki koszarowej XV Pułku Ułanów Poznańskich. Tym razem obiekt nagrodzono statuetką Jana Baptysty Quadro, którą przyznaje się najlepszym realizacjom architektonicznym roku w Poznaniu.

We wrześniu pisaliśmy o prestiżowej nagrodzie dla Ubiq 34. Budynek doceniono wówczas podczas Festiwalu Architektury, w trakcie którego przyznawano nagrody w konkursie Eurobuild Awards w Architekturze. Ubiq 34 otrzymał główną nagrodę - Budynek Roku, a także nagrodę w kategorii Renowacja Zabytku. Nie były to jednak pierwsze wyróżnienia dla tej realizacji. Wiosną ten sam obiekt otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską.

Dziś do kolekcji nagród dołącza następna. Ubiq 34 otrzymał nagrodę prezydenta miasta Poznania za najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku. Architekci, którym uda się zwyciężyć, otrzymują statuetkę Jana Baptysty Quadro, wybitnego włoskiego architekta żyjącego w szesnastym wieku. To on zaprojektował renesansową przebudowę poznańskiego Ratusza.

Na Ubiq 34 składają się trzy budynki. Dwa z nich ukończono wiosną ubiegłego roku, a kolejny powstaje (prace wykończeniowe). To połączenie nowoczesności i zabytkowych wnętrz. Obiekty powstały z myślą o przeznaczeniu ich na biura, a także restaurację. W kończonym obecnie budynku mają się odbywać wystawy czy konferencje. W projekcie, którego autorem są architekci z pracowni CDF Architekci, zwrócono uwagę nie tylko na zabytkowy budynek znajdujący się na działce, ale także na rosnącą tu zieleń. Starodrzew (kasztanowce i inne gatunki drzew) w większości nie został wycięty. Projekt zakładał bowiem minimalną ingerencję w już istniejącą tu zieleń.

W minionych latach statuetkę Quadro otrzymały m.in. terminal pasażerski na Ławicy i Stary Browar autorstwa Pracowni ADS oraz wieżowiec PFC Ewy i Stanisława Sipińskich. Statuetka trafiła też w ręce architektów, którzy zaprojektowali Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997). W 2014 roku nagroda trafiła do projektantów Bramy Poznania ICHOT, a rok temu do poznańskiej pracowni ASW Architekci za Hotel Puro.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro