Reklama

Poznański Modertrans zaprezentuje supernowoczesny tramwaj

Moderus Beta - poprzednik Moderusa Gamma | fot. K. Lesińska / MPK Poznań
Moderus Beta - poprzednik Moderusa Gamma | fot. K. Lesińska / MPK Poznań

Jeszcze w tym tygodniu Modertrans Poznań zaprezentuje oczekiwany od dawna supernowoczesny tramwaj Moderus Gamma. - Produkcja, wyposażenie oraz design były dotychczas pilnie strzeżone przez producenta - informuje Urząd Miasta.

Po Moderusie Alfa i Moderusie Beta czas na nowość. Modertrans Poznań w piątek zaprezentuje swój najnowszy tramwaj - Moderus Gamma. Dziś twórcy supernowoczesnego pojazdu nie zdradzają jednak za wiele szczegółów. W piątek odbędzie się konferencja, na której tramwaj pierwszy raz zostanie zaprezentowany publiczności. - Produkcja, wyposażenie oraz design były dotychczas pilnie strzeżone przez producenta. Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską pojazd zyskał wiele innowacyjnych rozwiązań, które zostaną przedstawione podczas spotkania - zachęca Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta w Poznaniu.

Już w 2015 roku pojawiały się pierwsze informacje na temat Moderusa Gamma - koszt budowy jednego pojazdu szacowano na 14 mln złotych (przy 5,6 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich). Informowano wówczas, że pojazd zostanie zbudowany "od zera" i będzie mieć elastyczne koła. Zapowiadano także, że tramwaj będzie zdecydowanie cichszy niż jego konkurenci oraz będzie mieć coś wspólnego z bolidem Formuły 1 (zamiana energii kinetycznej powstającej w trakcie hamowania w energię elektryczną i wykorzystywanie jej). Dodatkowo pojazd ma być całkowicie niskopodłogowy, a wysokość podłogi ma być dostosowywana do położenia peronów przystankowych. To nie koniec, dzięki przeprowadzonym badaniom i zastosowanym rozwiązaniom Moderus Gamma ma być mniej podatny na wykolejenia. W zeszłym roku ujawniono, że pojazd będzie mieć maksymalnie 32 metry długości, a w środku znajdą się różne strefy.

Czy założenia udało się wprowadzić w życie? Odpowiedź na to pytanie poznamy w piątek.

Przypominamy, że we wrześniu do poznańskiego MPK dotarły pierwsze nowe Moderusy Beta zamówione w Modertransie. Do grudnia 2017 roku do naszego miasta ma ich dotrzeć 20.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro