Reklama

Wszyscy uczą się języków obcych, mało kto je zna

Idąc ulicami Poznania można odnieść wrażenie, że stolica Wielkopolski językami obcymi stoi. Reklamy, bilboardy, kolorowe ulotki - szkoły językowe są praktycznie na każdej ulicy centrum. Tymczasem z praktycznym wykorzystaniem obcej mowy nie jest już tak kolorowo.

Trzeba znać języki - tak odpowie każdy zapytany o najważniejszy punkt życiorysu podczas poszukiwania wymarzonej pracy. Znajomość jednego języka obcego nie jest już żadnym wielkim osiągnięciem. Podstawy angielskiego, niemieckiego lub francuskiego poznają już dzieci z wielu poznańskich przedszkoli. Rodzice wysyłają swoje pociechy na dodatkowe lekcje już od najmłodszych lat. Także przy wyborze gimnazjum i liceum ogromną wagę mają profilowane klasy językowe. Wszystko to sprawia, że zdolność komunikowania się w języku obcym nie jest już przywilejem, a obowiązkiem.

Zmianę podejścia i lawinowy wzrost popularności języków obcych wymusiła postępująca globalizacja, rozwój turystyki i ekspansja biznesowa. Polacy już dawno zapomnieli o jedynym słusznym kierunku podróży. Teraz cały świat stoi przed nami otworem. Nie ma praktycznie miejsca na ziemi, do którego nie można wybrać się z Poznania. Ponadto biznesmeni swoje interesy prowadzą na całym świecie, podobnie jak na całym świecie można spotkać pracujących Polaków.

Swoisty boom na "rynku językowym" wykorzystało wiele szkół. Poznań daje tak ogromny wybór kursów szkoleń, lekcji ikorepetycji, że nie łatwo na coś się zdecydować. Także wybór języków jest ogromny. Królują oczywiście angielski, niemiecki i francuski, ale systematycznie do łask powraca rosyjski. Rośnie także popularność języka hiszpańskiego, włoskiego - powoli na rynek wchodzą wszystkie języki państw należących do Unii Europejskiej. Młodzież coraz chętniej sięga także do mniej popularnych języków, takich jak chiński czy japoński. Jednym słowem, za pieniądze można poznać mowę wielu nacji. Ogromny wybór studiów filologicznych dają także uczelnie wyższe.

To wszystko sprawia, że Poznań może się szczycić doskonałą znajomością języków obcych. Niestety, w praktyce nie jest tak różowo. Turyści nadal mają ogromny problem, żeby od przechodniów uzyskać składne informacje - nawet w tak popularnym języku angielskim. Zapytani, czy mówią po angielsku, poznaniacy najczęściej odpowiadają "tak". Natomiast na pytanie zadane w tym obcym języku zwykle pada odpowiedź "yyy"... Podobnie jest podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych do pracy. W CV wszyscy wpisują angielski lub niemiecki a zapytani o coś przez potencjalnego pracodawcę nierzadko odpowiadają popularnym zwrotem "yyy, ale co miałbym powiedzieć?"

Problemem jest najczęściej wstyd i tzw. blokada językowa. Osoby, które kilka lat uczyły się w szkole np. niemieckiego wstydzą się coś powiedzieć aby nie popełnić błędu. Tymczasem sposób jest jeden - trzeba mówić. Popełniane błędy nie są powodem do wstydu, tylko nauką. Właśnie w ten sposób można wyeliminować niedociągnięcia i nabrać sprawności w posługiwaniu się obcą mową -sprawności w tym co obecnie jest wymogiem czasów.

Czy potrafisz się porozumieć w jakimś języku obcym?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro