Reklama
Reklama

Niezwykłe znalezisko w Jeziorze Lednickim: na dnie odkryto łódź z X wieku

fot. MHP/Wojciech Paduch
fot. MHP/Wojciech Paduch

Z dna Jeziora Lednickiego w poniedziałek wyciągnięto drewnianą łódź pochodzącą z przełomu X i XI wieku. W wodzie leżała blisko 1000 lat!

O znalezisku poinformowało Muzeum Historii Polski. - Z głębokości 10 metrów Jeziora Lednickiego archeolodzy podwodni wydobyli dłubankę czyli łódź drewnianą pochodząca z przełomu X i XI wieku - informuje MHP. - Dłubanka wykonana z drewna lipowego spoczywała na dnie jeziora prawie tysiąc lat. Wydobyta została w kilku kawałkach, które pod okiem toruńskich konserwatorów zostaną złożone w całość - dodaje.

Portal historyczny dzieje.pl precyzuje, że popękaną łódź znaleziono na dnie jeziora około 75 metrów od linii brzegowej. Łódź była w przeszłości przygnieciona belkami dawnego mostu Poznańskiego - dlatego z wody wyciągnięto ją w częściach. Cała operacja wydobycia łodzi z jeziora rozpoczęła się w październiku.

Znalezisko trafi do Muzeum Historii Polski na Cytadeli w Warszawie. Jak podkreślają specjaliści, takich łodzi zachowanych jest bardzo mało, a ta jest szczególnie istotna ze względu na lokalizację, w której ją znaleziono - Lednica 1000 lat temu stanowiła jeden z kluczowych punktów na mapie Państwa Polskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
22.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro