Reklama

Grunwaldzka: wydzielili torowisko, znaki wprowadzają chaos

fot. Jarek
fot. Jarek

W ubiegłym tygodniu wydzielono torowisko na ulicy Grunwaldzkiej, między Matejki i przystankiem Bałtyk. Do naszej redakcji docierają informacje od kierowców, którzy wskazują, że znaki zamontowane przy ulicy wprowadzają w błąd.

Już w ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że szybciej niż zakładano przeprowadzono prace związane z wydzieleniem torowiska tramwajowego na ulicy Grunwaldzkiej. Kierowcy wciąż uczą się nowej organizacji ruchu, a nie jest to łatwe. - Wydawało mi się, że pomysł na nową organizację ruchu na Grunwaldzkiej pomiędzy szpitalem wojskowym a hotelem Sheraton polegał na tym, aby tramwaje poruszały się po odseparowanym torowisku lewym pasem, a samochody prawym. Nowe oznakowanie pojawiło się wczoraj. Znaki pojawiły się w trzech miejscach, za każdym razem konsekwentnie - wyznaczają prawy pas jako buspas, a tym samym nakazują samochodom jazdę po torowisku. Przypominam, że zgodnie z kodeksem drogowym znaki pionowe mają pierwszeństwo przez oznaczeniem poziomym. Kolejny przykład typowo poznańskiego porządku - pyta nasz czytelnik Jarek.

Rzeczywiście, na ulicy Grunwaldzkiej stanęły znaki, które wskazują, że buspasem jest prawy pas ruchu, po którym zgodnie z założeniami projektowymi mają jeździć kierowcy. Autobusy, a także pojazdy upoważnione na sygnale mają natomiast jeździć lewym pasem - po torowisku tramwajowym. Specjaliści przyznają, że znak powinien informować o tym, którym pasem poruszają się autobusy - znaki na Grunwaldzkiej są więc błędne. Wysłaliśmy zdjęcie do Zarządu Dróg Miejskich - czekamy na odpowiedź.

Nie jest to jedyny problem. Kierowcy sugerują, że ciągła linia, która oddziela obecnie pas ruchu dla kierowców od torowiska tramwajowego jest... słabo widoczna. Przebija się spod niej przerywana linia, która istniała tu dotychczas. Gdy nawierzchnia jezdni jest mokra, ciągłej linii można nie zauważyć.

Jeszcze do końca listopada prowadzone będą prace wykończeniowe na ulicy Grunwaldzkiej. - Zamontowane zostaną między innymi krawężniki z tworzywa sztucznego wzdłuż wydzielonego torowiska, a także wymalowane koperty - informuje ZDM.

  • Aktualizacja
    poniedziałek, 14.11.2016 r., godz. 10.25
    Aktualizacja
    poniedziałek, 14.11.2016 r., godz. 10.25
    Jak informuje Agata Kaniewska z ZDM, niewłaściwe znaki zdemontowano. - Zgodnie z nową organizacją ruchu na odcinku ul. Grunwaldzkiej (od przystanku Bałtyk do Matejki) samochody mogą jeździć po prawym pasie, a po lewym - czyli torowisku tylko tramwaje, autobusy i pojazdy uprzywilejowane - mówi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro