Jarosław Kaczyński: nie będzie prawdziwie wolnej Polski bez zamknięcia sprawy smoleńskiej

fot. Piotr Sagalara

W piątek cała Polska świętuje 98. rocznicę odzyskania niepodległości, a w czwartek odbyły się obchody 79. miesięcznicy smoleńskiej. Przemawiający Jarosław Kaczyński stwierdził, że bez wyjaśnienia okoliczności katastrofy nie będzie "prawdziwie wolnej Polski".

Zdaniem lidera Prawa i Sprawiedliwości toczona przez jego środowisko walka o ujawnienie "prawdy smoleńskiej", zabieganie o uczczenie ofiar i postawienie im pomników jest elementem szerszej sprawy. - Jest częścią tego wszystkiego, co czynimy dla niepodległości Polski. Bo Polska niepodległa to musi być Polska żyjąca w prawdzie, to musi być Polska żyjąca bez obaw, bez strachu. To musi być Polska prawdy. I to musi być Polska, która jest gotowa, potrafi oddać cześć tym, którzy zginęli, by służyć ojczyźnie, którzy zginęli na służbie, którzy chcieli oddać cześć ofiarom ludobójstwa w Katyniu - powiedział Kaczyński, cytowany przez TVP Info.

Dodał, że "nie będzie prawdziwie wolnej Polski bez prawdy, bez właściwego uczczenia tych, którzy zginęli, bez zamknięcia sprawy, która tak długim cieniem położyła się na naszym życiu narodowym, społecznym - sprawy smoleńskiej".

Lider PiS podkreślał także, że odzyskana w 1918 roku niepodległość była efektem determinacji i odwagi żołnierzy gotowych poświęcić swoje życie dla Polski. - Wzięła się z pracy tych wszystkich, którzy budowali koncepcje polityczne, polityczne doktryny, analizowali rzeczywistość, potrafili przewidzieć bieg wydarzeń. Oni wszyscy stworzyli podstawę tego, co działo się w Polsce w latach 1916-1918 - mówił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
28.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro